Jak być szczęśliwym w związku

42

My, ludzie z XXI wieku, jesteśmy zbyt zapracowani i brakuje nam czasu, żeby dbać o swoje związki.

Relacje damsko-męskie coraz częściej są traktowane jak rzeczy, które kupujemy w sklepach. Jak się coś psuje, to idziemy do sklepu i wymieniamy na coś nowego, lepszego. Z kolei naprawianie relacji z partnerem wymaga od nas kompromisu, poświęcenia, często przyznania się do błędu, a przecież nie lubimy tego. Zapominamy, że zdolność do otwartego mówienia o swoich pomyłkach świadczy o pewności siebie, zdolności do obiektywnego spojrzenia i szczerości. Przez to partnerzy nabierają do nas zaufania. Jeżeli potrafimy przyznać się do błędu, to znaczy, że w przyszłości nie będziemy zrzucali winy na innych.

Ilu ludzi, tyle wypracowanych przepisów na udany związek


Co je łączy? Na pewno zaangażowanie w relacje między dwojgiem ludzi, które buduje się wspólnie spędzonymi chwilami na rozmowie, czasem milczeniu. W większości związków jednym z najczęstszych problemów jest słaba komunikacja. Jej brak, zwłaszcza w chwilach nieporozumień, pozwala partnerom na działania chorej wyobraźni, która często błędnie interpretuje zachowanie partnera czy słowa, które padły podczas ostrej sprzeczki. Najważniejsze są wtedy konstruktywne rozmowy, wypełnione szacunkiem i zrozumieniem a nie domysły. To bardzo trudne, ale należy wtedy odłożyć gniew i skupić się na tym, co ważniejsze. Widzieć szerszy sens, całość związku a nie tylko mały wycinek i tę chwilę.
Kiedy się kłócimy, tracimy często kontrolę nad słowami, mówimy za dużo, a słowa ranią jak nóż. Tego nie da się cofnąć czy zapomnieć. Przez lata potęgowane słowa, które sprawiają ból, dają poczucie duszenia się w związku i przyczyniają do rozstania. Dlatego lepiej pomyśleć trzy razy zanim się coś powie i będzie się tego żałować przez kilka kolejnych lat.

Każda para musi wypracować swój sposób na ciężkie dni


Czasem nie jest to nic wyszukanego. Wspólna rozmowa, przy lampce wina i nastrojowej muzyce potrafi oczyścić atmosferę. To, czego powinniśmy nauczyć się w związku to rozmawiać o wszystkim i zawsze mieć na to czas. Kiedy boli zachowanie partnera, trzeba starać się wytłumaczyć, że akurat takie i takie zachowanie sprawia przykrość. Tu hierarchia priorytetów bywa różna, ale kiedy zna się dobrze drugą osobę, wie się jakich zachowań lepiej unikać, czego nie mówić, a co lepiej zauważyć. Uwaga! Istnieje spektakularna różnica między tym, co wiemy a tym, co robimy. Wiedzieć a nie stosować się do tego to dokładnie to samo.
Warto zwrócić uwagę na drobne gesty, bo to one pokazują, jak bardzo zależy nam na drugiej osobie. Mówienie komplementów jest potrzebne, a nic kosztuje. Sęk w tym żeby zauważyć nową sukienkę, fryzurę, żeby okazać zainteresowanie. Przy okazji dbać o własny wygląd, bo to rozpala wzajemne zafascynowanie sobą nawzajem. Jakie to banalne, ale ważne żeby zauważyć w partnerze kobiecość i męskość.

Tym, co łączy ludzie to czas na relaks


Wspólne wyjazdy, z dala od problemów życia codziennego, cementują związki, wyzwalają nowe emocje, czasem rozpalają na nowo uczucia. Nie muszą to być Malediwy czy Seszele. Wystarczy weekend w pobliskich górach czy wspólna kąpiel w wannie pełnej piany. To podwyższa libido a seks to istotny element życia. W miłości jest jednym z najważniejszych filarów udanego związku. Jeśli między kochającymi się ludźmi sfera seksualna przestaje istnieć, traci na tym jakość ich relacji.

Pamięć o ważnych rocznicach i wydarzeniach w życiu jest warta uczczenia i zbliża ludzi.


Gwoździem do trumny związku mojej koleżanki była kolejna rocznica ślubu, o której eks-mąż zapomniał. Powiedziała mu wtedy, że jest to ostatnia rocznica, o której zapomniał. Mężczyźni nie są mocni w datach, dlatego wymyślili smartfony, żeby wyzwanie zapamiętania ważnych dat stało się prostsze. Jedyne czego potrzeba to chęci. Zwłaszcza w związkach z dłuższym stażem powinniśmy pamiętać żeby nie popaść w rutynę. Warto od czasu do czasu zrobić coś inaczej, wprowadzić trochę szaleństwa i radości do codziennego życia.

Autor: Monika Śliż