Zdrowie i uroda

768

Tradycyjny polski schabowy panierowany to bomba cholesterolowa!

Czy wiecie, że…

– jeden podwójny hamburger z frytkami i coca-colą ma w niektórych barach 2 tysiące kalorii?! To tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie przeciętnego człowieka. Hamburgera radzimy zastąpić marchewką (100 sztuk), frytki – surowym selerem (50 sztuk), a coca-colę – galonem wody. Smacznego!

– tradycyjny polski schabowy panierowany to bomba cholesterolowa! Smażenie mięsa powoduje zwiększenie zawartości tłuszczów nasyconych, przesyconych i nienasyconych, które – zdaniem naukowców z Bergen w Norwegii – skracają życie średnio o 8,3 roku. Radzimy zastąpić schabowego choćby – popularnym nie tylko w Norwegii – łososiem z grilla. Zamiast ziemniaków z tłuszczem doradzamy natomiast smaczną i zdrową sałatę polaną oliwą z oliwek.

– często będąc w depresji sięgamy po kieliszek alkoholu. Tymczasem, jak wynika z badań naukowców na uniwersytecie w Uppsali, alkohol tylko pogłębia stany depresyjne. Radzimy zamiast tego – gdy jesteście w depresji – założyć dres i pobiegać dookoła bloku.

– wiele osób reaguje na silny stres, spowodowany np. śmiercią bliskiej osoby lub utratą pracy, piciem alkoholu i popada wtedy w bierność. Tymczasem, jeśli zażyć trochę ruchu, organizm wydzieli – poprawiające nastrój – endorfiny. Zamiast iść na stypę, na której zwykle podaje się tłuste potrawy i słodycze oraz alkohol, radzimy założyć dres i przebiec kilka mil albo pójść do siłowni.

– wiele osób nie potrafi wyrzec się papierosów, lekceważąc ich mordercze działanie. Nie trzeba mieć jednak bardzo silnej woli, aby rzucić palenie. Radzimy, gdy dopadnie was nikotynowy głód, pogryzać marchewkę lub selera. A jeszcze lepiej – zażyć ruchu na świeżym powietrzu.

Zdjęcie: Archiwum

– wszyscy lubimy słodycze. Niestety, nie zawierają one żadnych wartościowych składników, a o cukrze wręcz mówi się: biała trucizna. Zamiast ciastka i czekolady polecamy słodką młodą marchewkę, a gdy ktoś już naprawdę nie może powstrzymać się od zjedzenia czegoś na deser – jogurt, najlepiej bezcukrowy i odtłuszczony. Smacznego!

– wiele osób reaguje na stres i załamanie nerwowe jedząc słodkie rzeczy. Poprawia to nastrój tylko na chwilę, natomiast zwiększa ryzyko otyłości oraz cukrzycy grupy II. Zamiast słodyczy proponujemy zjedzenie owoców oraz pysznej i zdrowej słodkiej marchewki.

– trudno czasem powstrzymać dzieci przed zjedzeniem deseru. Zamiast niezdrowych lodów śmietankowych czy czekoladowych zaproponujmy im lody jogurtowe, z sacharyną zamiast cukru i soją zamiast mleka. Nie martwcie się – po kilku dniach dziecko znowu zacznie się do was odzywać!

– dawno już odrzuciliśmy mit o zbawiennym wpływie słońca. Należy osłaniać ciało przed promieniami w zasadzie przez cały rok. W lecie należy unikać: plaż, wyjazdów nad morze i nad jeziora, wycieczek statkiem i żaglówką, wycieczek górskich. Jeśli już musimy wyjść z domu, należy nałożyć na wszystkie odsłonięte części ciała białą maść o współczynniku filtracyjnym 100.

– na to, jaką mamy cerę, wielki wpływ ma sposób odżywiania. Dowiedziono, że trądzik, ropienie, syfy i wypryski są wywoływane przez hamburgery, schabowe, ziemniaki oraz pączki. Natomiast zbawienny wpływ na cerę ma – zawierający tłuszcz omega 3 – łosoś (najlepiej grillowany), a także zielona sałata, marchewka i seler.

– kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o zdrowe odżywianie. Doradzamy całkowitą lub chociaż częściową rezygnację z: dań smażonych i duszonych, mięsa, wędlin, tłustych serów, słodyczy, węglowodanów (z wyjątkiem chlebów i makaronów wyrabianych z otrąb i trocin), słodyczy, słodkich owoców typu banany, tłustego mleka, wszelkich deserów, no i oczywiście kawy i herbaty. Przykładem zdrowego dania dla kobiety w ciąży jest łosoś z grilla z sałatą z oliwą z oliwek.

– wiele kosmetyków rzekomo poprawiających wygląd skóry zawiera szkodliwe chemikalia. Doradzamy metody babuni, jak surowe jajka, plasterki ogórków, zsiadłe mleko (organiczne i odtłuszczone).

– dowiedziono, że częste spożywanie mniejszych posiłków i zakąsek zapobiega przybieraniu na wadze. Przykłady zdrowych i smacznych zakąsek: celery stick, baby carrots.

– długi, zdrowy sen jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Należy jednak jeść ostatni posiłek na 5 godzin przed snem. Zalecamy lekkie danie, np. łososia z grilla z sałatą z oliwą z oliwek.

– jajka smażone na maśle z bekonem, białe pieczywo, dżemy, kawa z mlekiem… trudno wyobrazić sobie mniej zdrowy posiłek niż takie typowe śniadanie. O wiele zdrowsza – i równie smaczna! – jest nasza propozycja: łosoś z grilla z sałatą z oliwą z oliwek. Zamiast płatków śniadaniowych z mlekiem polecamy natomiast trociny z kiełkami polane bezcukrowym mlekiem sojowym, a zamiast kawy – słabą zieloną herbatę. Dobre śniadanie to podstawa!

– najbardziej przybieramy na wadze, gdy trawimy posiłek na leżąc na kanapie. Zwłaszcza jeśli jest to posiłek wysokokaloryczny i obfitujący w węglowodany, wywołujący w nas senność. Zmieniając dietę, np. na rybę z rusztu i surowe warzywa, zauważymy przypływ energii!

– będziemy mieli jeszcze więcej energii, gdy zamiast siedzieć na kanapie i oglądać telewizję, pójdziemy do gymu. Systematyczny wysiłek fizyczny powoduje, że nie tylko tracimy na wadze i nabieramy pięknej, zdrowej sylwetki, ale także czujemy się lepiej: nasze nastawienie do świata zmienia się, za przyczyną wydzielanych endorfin, na pozytywne. Słowem – chcesz poczuć się szczęśliwy – zamiast ciastka i koniaku podnieś sto razy metalowe ciężary!

– często szukamy pretekstów i wymówek, by zjeść coś, co nam smakuje, lecz jest szkodliwe dla ciała. A przecież wszystko zależy od naszego nastawienia! Na święta zamiast pieczonego mięsa możemy zjeść kotlet z soi. W czasie romantycznej randki mężczyzna może natomiast zastąpić oklepane truskawki w czekoladzie kunsztownie pokrojonymi w kształcie truskawek surowymi jarzynami, zaś szampana – naparem z szałwii. Kobieta na pewno zapamięta taki wieczór na całe życie!

Autor: Jan Latus