New York
61°
Partly Cloudy
6:52 am6:38 pm EDT
11mph
68%
30.13
SunMonTue
57°F
57°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Biały Dom: Rosja może ogłosić fikcyjne referenda na okupowanych terytoriach jeszcze w tym tygodniu

24.08.2022

Rosja jeszcze w tym tygodniu może ogłosić pierwsze referenda w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy – oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, powołując się na posiadane przez USA informacje. Jak dodał, władze Rosji wydały w tej sprawie polecenie marionetkowym administracjom w obwodach charkowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim.

“Mamy informacje, że Rosja i jej przywódcy poinstruowali oficjeli, by zaczęli przygotowania do organizacji fikcyjnych referendów, również w obwodzie charkowkim” – powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. “Te referenda mogą zacząć się w ciągu dni lub tygodni. W rzeczy samej, możemy spodziewać się rosyjskiego ogłoszenia jednego lub kilku przed końcem obecnego tygodnia” – dodał.

Kirby stwierdził, że informacje USA wskazują, że Rosjanie są w pełni świadomi głębokiej wrogości zdecydowanej większości mieszkańców do rosyjskiej okupacji i obawiają się niskiej frekwencji w głosowaniu. Dodał, że starają się znaleźć “obejście” tego problemu, choć nie podał szczegółów.

“Powiedzmy tylko, że mamy wskazania, że Rosjanie sami wiedzą, że Ukraińcy potraktują te referenda jako fikcję, są zaniepokojeni niską frekwencją i dyskutują między sobą, jak temu zaradzić” – powiedział.

Rzecznik poinformował też, że w czwartek prezydent Joe Biden odbędzie rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której omówi z nim m.in. amerykańską pomoc dla Ukrainy.

“Będziemy nadal mobilizować wolny świat, naszych sojuszników i partnerów, by wspierać Ukraińców i ich prawo do obrony własnej suwerenności” – oznajmił Kirby.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY