New York
57°
Partly Cloudy
6:56 am6:31 pm EDT
7mph
87%
29.94
ThuFriSat
73°F
75°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Biały Dom: Rosja wykorzystuje energię jako narzędzie nacisku na Europę

03.09.2022

Moskwa wykorzystuje energię jako narzędzie nacisku na Europę – przekazał w piątek agencji Reutera rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odnosząc się do informacji rosyjskiego Gazpromu o zawieszeniu na czas nieokreślony dostaw surowca gazociągiem Nord Stream 1.

“Niestety, nie jest zaskakujące, że Rosja nadal używa energii jako oręża przeciwko europejskim konsumentom” – stwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC).

w piątek Gazprom poinformował, że przesył gazu przez gazociąg Nord Stream pozostaje “całkowicie wstrzymany” aż “do czasu usunięcia szkód”, które – jak oświadczył koncern – wykryto w agregacie w tłoczni Portowaja.

“Do czasu usunięcia zastrzeżeń dotyczących działania sprzętu transport gazu do gazociągu Nord Stream jest całkowicie wstrzymany” – napisał Gazprom w komunikacie, nie podając przy tym żadnych możliwych terminów przywrócenia dostaw.

Nord Stream miał wznowić pracę w sobotę po trzydniowej przerwie, spowodowanej pracami technicznymi.

Rzecznik NSC powiedział, że Stany Zjednoczone i Europa współpracują w celu zapewnienia wystarczających dostaw. “W wyniku tych wysiłków europejskie magazyny gazu będą pełne przed krytycznym zimowym sezonem grzewczym” – zapewnił rzecznik. (PAP)

sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY