New York
61°
Cloudy
6:53 am6:36 pm EDT
12mph
78%
29.97
MonTueWed
61°F
59°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Byli prezydenci USA oddają hołd królowej Elżbiecie II

08.09.2022

Będę miło wspominać czas spędzony w towarzystwie królowej Elżbiety, nie było nikogo takiego jak ona – napisał w czwartek były prezydent USA Donald Trump. Swoje oświadczenia wspominające brytyjską królową opublikowali także inni żyjący byli prezydenci: Obama, Bush, Clinton i Carter.

“Melania i ja zawsze będziemy miło wspominać czas spędzony razem z Królową i nigdy nie zapomnimy hojnej przyjaźni, wielkiej mądrości i wspaniałego poczucia humoru Jej Wysokości. Co za wielka i piękna to była dama – nie było nikogo takiego jak ona!” – napisał Trump wraz z żoną Melanią.

Trump, który spotkał się z Elżbietą dwukrotnie, w 2018 i 2019 r., był jednym z 14 prezydentów USA od Harry’ego Trumana, których poznała brytyjska królowa. Jedynym wyjątkiem w tym względzie był Lyndon B. Johnson.

Swoje kondolencje w czwartek opublikowali też inni żyjący byli prezydenci, Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton i Jimmy Carter.

Obama podkreślił, że Elżbieta “przyjęła go z otwartymi ramionami i niezwykłą hojnością” na arenie międzynarodowej i zaznaczył, że “myślała strategicznie i była odpowiedzialna za znaczące osiągnięcia dyplomatyczne”.

Bush stwierdził, że spotkanie przy herbacie z królową – i jej psami rasy corgi – w pałacu Buckingham jest jednym z jego ulubionych wspomnień z czasów prezydentury. Clinton ocenił, że Elżbieta przeprowadziła Wielką Brytanię przez “wielkie transformacje z bezbłędną gracją, godnością i prawdziwą troską o dobrobyt swojego narodu”. Carter oświadczył że “jej godność, łaskawość i poczucie obowiązku była inspiracją”.

Obecny prezydent USA Joe Biden ogłosił, że w dniu pogrzebu Elżbiety II flagi na amerykańskich budynkach państwowych będą opuszczone do połowy masztów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY