Program Polskiego Festiwalu

30

Na festiwalu oferującym różnorodny program dla szerokiej publiczności wystąpi ponad stu wykonawców. Otworzy go "Hejnał Krakowski", który w samo południe na trąbce zagra Chad McCullough Tradycja reprezentowana będzie przez kilka grup wykonujących polskie tańce i pieśni ludowe. Vivat Musica!, chór z Seattle, zaprezentuje wiązankę polskich pieśni ludowych z różnych regionów Polski. Grupa Młodzi Polanie, z 45 leciem historii w Domu Polskim, wykona dwa tradycyjne polskie tańce: Ślaski i Krakowiak z tradycyjnym Lajkonikiem.

Zespół z wyspy Wiktorii, The White Eagle Band wykona tradycyjną muzykę góralską. Siedmio-osobowy zespół muzyków ma w składzie wspaniałą skrzypaczke i chórek.  Muzycy zespołu w wielu utworach arranżują tradycyjne przyśpiewki góralskie.  Grupa Polonez z Vancouver, przedstawi szereg różnych tańców w pieknych strojach regionalnych.  Zespół ma również grupę dzieci tańczących polskie tańce ludowe, takie jak Łowickie, Lubelskie i Krakowiaka.

Ashia i Bison Rouge, wraca do Seattle z Portland aby zauroczyć publiczność wykonaniem pięknej muzyki kameralnej połączonej z europejską awangardą. Ashia Grzesik pisze piosenki odzwierciedlające jej polskie korzenie i elementy bluesa, rocka, popu i muzyki kameralnej. Również z Portland przybędą Agnieszka Laska Dancers oferujący nowoczesne multimedialne spektakle taneczne z elementami polskiej kultury. Na Festiwalu grupa wykona program “Listy do Konstancji” do muzyki Fryderyka Chopina.

Klasyczne utwory Chopina zagra na scenie pianistka i nauczycielka gry na fortepianie, Marzena Lilian Szlaga, która wykonuje między innymi nostalgiczne utwory takie jak Polonez A op. 40 nr 1, Nokturn D- moll op.27 nr 2, Mazurek a-moll Op.17 nr 4, Grande Valse Brillante E –moll Op.18. 

Kwarter jazzowy Knife in the Water złożony z muzyków: Paul Gabrielson – bass, John Bishop – perkusja, Chad McCullough – trąbka, Rick Mandyck – fortepian, zagra koncert na który złożą się nowe aranżacje utworów legendarnego polskiego pianisty jazzowego i kompozytora Krzysztofa Komedy.

Ponadto, przez cały dzień odbędą się interaktywne warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych przedstawiające polską tradycję wycinanek, pisanek czy robienia pierogów.  Sprzedawcy oferować będą piękne stroje ludowe, wyroby ze szkła, ceramikę Bolesławiec, kryształ, biżuterię i wycinanki na sprzedarz.  Ogródek piwny będzie dobrze zaopatrzony w importowane polskie piwo a stoiska z żywnościa serwować będą pyszne polskie potrawy, takie jak pierogi, bigos, kiełbasę, placki ziemniaczane, pieczeń wieprzową, naleśniki, ciasta i inne.  

Inf. http://www.polishfestivalseattle.org