Projekcje filmu „Blinky & Me” w kinie na Manhattanie

3

Sympatycznego koalę Blinky Billa zna w Australii każde dziecko. Zna go każdy, kto kiedyś był dzieckiem. Niewielu jednak wie, że twórca kultowej animacji, nazywany australijskim Disneyem, Yoram Gross urodził się w Polsce.

Osią filmu dokumentalnego Tomka Magierskiego „Blinky & Me” jest podróż, w którą Gross zabiera pięcioro australijskich wnuków, by pokazać im ukochane miasto i kraj swego pochodzenia.

Jerzy Gross urodził się w 1926 roku. Jego rodzice byli właścicielami dwóch sklepów z porcelaną na krakowskim Rynku Głównym. Wybuch II wojny światowej był dla małego Jurka końcem beztroskiego dzieciństwa: ojca zamordowali Ukraińcy, matka trafiła do Auschwitz i Ravensbruck, a on ze starszym bratem Natanem ukrywał się w 71 miejscach Polski, w tym w Wieliczce, Grębałowie, Warszawie i w Otwocku. Do dziś pamięta otrzymywaną od ludzi bezinteresowną pomoc. Zawarte w takich warunkach przyjaźnie sprawdzają się nawet nawet po siedemdziesięciu latach rozłąki.

Wyprawa okazuje się dydaktycznym i wzruszającym przeżyciem nie tylko dla wnuków Yorama, ale i dla widza, który zaskoczony sposobem opowiadania o wojnie i holokauście, po raz kolejny skłoniony będzie zastanowić się nad kwestiami nienawiści i dyskryminacji. Nietypowe zestawienia: doświadczeń dojrzałego człowieka z dziecięcą naiwnością, różnych typów narracji, form dokumentalnych i animacji, a nawet obrazów deszczowej Polski i dalekiej, tropikalnej Australii patrzą na okrucieństwa wojny przez szkło powiększające, sprowadzając ją do kategorii absurdu.

Film zdobył przyznaną przez publiczność główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012 we Wrześni i dwie nagrody: publiczności oraz Brązowego Warszawskiego Feniksa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy 2012. Poza Polską był pokazywany m.in. w Jerozolimie, Sydney, Canberze, Chicago i w Nowym Jorku.

Blinky & Me
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Magierski
Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Tomasz Magierski
Animacje: Paweł Pawlicki
Muzyka: Guy Gross

Projekcje codziennie o godz. 1 ppoł. i 7:30 wiecz.

Inf. http://www.quadcinema.com

http://www.facebook.com/pages/Blinky-Me/214014702043134?ref=hl