Retrospektywa Jana Nemeca

37

W BAM rozpoczyna się pierwsza kompletna amerykańska retrospektywa twórczości Jana Nemeca. Filmowiec ten jest czołowym przedstawicielem czechosłowackiego nowego kina, autorem filmów takich jak m.in. "Diamenty nocy", "Perły na dnie", "O uroczystości i gościach".

Przegląd otworzą właśnie “Diamenty nocy”. Jest to debiut Nemeca i jednocześnie film określany jako jedno z najbardziej oryginalnych dokonań czechosłowackiej Nowej Fali. Dramatyczna opowieść z czasu II wojny światowej opowiada o dwóch młodych Żydach, którym udało się uciec z transportu śmierci. Podczas swojej ucieczki przez las są ścigani przez grupę starszych mężczyzn, uzbrojonych niemieckich wieśniaków. Eksperymentalny film oparty na połączeniu elementów rzeczywistości, wspomnień oraz obrazów stanu ducha, składających się na wizerunek człowieka w sytuacji skrajnego zagrożenia. Film ten będzie prezentowany parokrotnie jako główny motyw retrospektywy.

Jan Nemec urodził się w 1936 r. Jest  absolwentem FAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní) w Pradze. W czasie studiów kontrowersyjną postawą polityczną budził sprzeciw władz.

W swojej twórczości sięga po tematykę okupacyjną, bardziej jednak od sensacyjnych przygód bohaterów interesowały go ich stany i przeżycia wewnętrzne.

Jego film” O uroczystości i gościach”  z 1966 r. to alegoria typu kafkowskiego Filmu nie dopuszczono do eksploatacji, po przeróbkach wysłano go w 1968 do Cannes i zezwolono na wyświetlanie w kraju.

Wiosną 1968 zrealizował szereg krótkometrażowych filmów poświęconych piosenkarce M. Kubisovej, której po wkroczeniu wojsk radzieckich nie zezwolono na występy (została potem żoną reżysera). W 1968 przed wkroczeniem wojsk radzieckich zrealizował „Oratorium dla Pragi”. W 1974 wyjechał Francji. Współpracuje z telewizją, dla której realizował m.in. „The Chech Connection”(1975) i „The Poet Remembers” (1989).

Program:

Piątek 8 listopada godz. 5, 7, 9 wiecz. “Diamonds of the Night”.

Sobota 9 listopada  godz. 7 wiecz. “A Report on the Party and Guests”, godz. 7 wiecz. “Diamonds of the Night”.

Niedziela 10 listopada godz. 2 ppoł. “Golden Sixties: Jan Nemec”— darmowy pokaz, godz. 4:30 ppoł. “Martyrs of Love” + “Mother and Son”, godz. 7 i 9 wiecz.”Diamonds of the Night”.

Poniedziałek 11 listopada godz. 7 wiecz. “Pearls of the Deep”, godz. 9:30 wiecz. “Diamonds of the Night”.

Wtorek 12 listopada godz. 7 wiecz. “Metamorphosis” + “Oratorio for Prague”, godz. 9:30 wiecz. “Diamonds of the Night”.

Środa 13 listopada godz. 6 wiecz. “Late Night Talks with Mother, godz. 7:45 wiecz.”Toyen”, godz. 9:30 wiecz.”Diamonds of the Night”.

Czwartek 14 listopada, godz.6 i 9:30 wiecz. „Diamonds of the Night”, godz. 7:30 wiecz. “The Ferrari Dino Girl”.

Inf. www.bam.org