New York
61°
Partly Cloudy
6:52 am6:38 pm EDT
11mph
68%
30.13
SunMonTue
57°F
57°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Kultura

Dzieło Rembrandta na Wawelu

17.08.2022

Jeden z najbardziej tajemniczych obrazów Rembrandta można zobaczyć w Krakowie. Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczyna się czasowy pokaz “Jeźdźca polskiego” Rembrandta.


Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej zaznaczył, że jest to dzieło pochodzące pierwotnie z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, które obecnie należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Jak dodał, obraz ten cały czas jest przedmiotem wielu interpretacji tematu obrazu. “Jeździec polski, czyli lisowczyk, a może to nie jest jeździec polski, tylko kozak, gdyż tak pierwotnie ten obraz nazywano. Ilu badaczy, tyle interpretacji” – wyjaśnia Andrzej Betlej. “Jest to obraz, nad którym można się zastanawiać, przede wszystkim można podziwiać, ponieważ jest to obraz nietypowy w dorobku Rembrandta” – podkreślił Andrzej Betlej.

Kraków, 17.08.2022. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej przemawia podczas otwarcia wystawy “Królewski Rembrandt na Wawelu. JeŸdziec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku”, 17 bm. na Zamku na Wawelu w Krakowie. (sko) PAP/£ukasz G¹gulski


Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dodał, że obraz Rembrandta jest cudownie namalowany, widać na nim mistrzostwo pędzla malarza. Jak wskazał, możliwość obejrzenia obrazu w Krakowie to wyjątkowa okazja, ponieważ jest on prezentowany w Europie po raz pierwszy od 111 lat ze względu na remont w nowojorskim muzeum. “Dzięki cudownemu zrządzeniu okoliczności, kiedy budynek muzeum w Stanach Zjednoczonych poszedł do remontu , to jest jedna jedyna okazja, że obraz zza oceanu przyjechał do Europy i przyjechał do Polski” – podkreślił Andrzej Betlej.

Kraków, 17.08.2022. Widzowie otwarcia wystawy “Królewski Rembrandt na Wawelu. JeŸdziec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku”, 17 bm. na Zamku na Wawelu w Krakowie. (sko) PAP/£ukasz G¹gulski


Wcześniej obraz był prezentowany w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Polskie Radio jest patronem medialnym wystaw Zamku Królewskiego na Wawelu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Pawlica/d pp/w dw

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY