New York
50°
Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
13mph
81%
30.05
ThuFriSat
52°F
57°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Opinie i Analizy

„Dziennik Bałtycki”: A. Kiełbasiński: zmniejszenie przeładunków kontenerów w portach rosyjskich świadczy o skuteczności sankcji

02.09.2022

Redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Artur Kiełbasiński powiedział, że zmniejszenie przeładunków kontenerów w portach rosyjskich na Bałtyku świadczy o skuteczności sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. W ten sposób skomentował dane z pierwszego półrocza tego roku, które zebrała firma Actia Forum, wydawca analitycznego periodyku „Port Monitor”.


Artur Kiełbasiński powiedział, że w części bałtyckich portów rosyjskich spadek przeładunków kontenerów jest bardzo duży – w niektórych liczba przeładowanych kontenerów w pierwszym półroczu spadła o połowę w stosunku do pierwszego półrocza 2021 roku. „Jest całkowite załamanie przeładunków w Petersburgu, w Kaliningradzie, ale też w pozostałych portach rosyjskich na Bałtyku te wyniki są bardzo słabe” – powiedział szef „Dziennika Bałtyckiego”.


Według danych Actia Forum w portach w Petersburgu, Kaliningradzie i Ust-Łudze w pierwszym półroczu przeładunki kontenerów zmniejszyły się o 38,9 procent – do 770 tysięcy TEU. TEU oznacza jeden 20-stopowy kontener i jest jednostką przeliczeniową stosowaną w portach całego świata. „Największe spadki odnotowano zwłaszcza w drugim kwartale roku, kiedy to wszystkie rosyjskie porty bałtyckie obsłużyły zaledwie 253 tysięcy TEU, o 61,2 procent mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku” – pisze dziennik.
Artur Kiełbasiński zwraca uwagę, że na sytuacji korzystają polskie porty. Mówi, że widać, iż wykorzystują one koniunkturę, która jest na Bałtyku. Część ładunków, które nie trafiają do Rosji, trafia do polskich portów. Port w Gdańsku przeładowuje coraz więcej kontenerów i jest w tej chwili największym hubem kontenerowym na Bałtyku. Artur Kiełbasiński dodał, że bardzo przyzwoite wyniki osiąga także Gdynia, gdzie poziom przeładunków kontenerów utrzymał się.


„Dziennik Bałtycki” pisze, że w świetle danych Port Gdańsk jest obecnie największym portem kontenerowym na Bałtyku. Zanotował wzrost przeładunków kontenerów o 2,4 procent – do 1 073 902 TEU. Swój wynik gdański port zawdzięcza ruchowi w pierwszym kwartale. W drugim uległ on spowolnieniu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/dziennikbaltycki.pl/d jl/i pcz/w dw

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner