100 dol. i nie tylko w “nagrodę” za zaszczepienie

1471
EPA-EFE/JERRY LAMPEN

Młodsi Amerykanie, którzy zdecydują się zaszczepić w Zachodniej Wirginii, nie tylko zyskają ochronę przed zakażeniem się lub ciężkim przebiegiem Covid-19, ale też zarobią pieniądze. Konkretnie 100 dolarów. Rośnie też liczba firm, które dają za to bonusy swoim pracownikom i takich, które oferują darmowe produkty.

To propozycja władz stanowych, która ma zachęcić niezdecydowane osoby między 16 a 35 rokiem życia do tego, by poddały się szczepieniu. O “nagrodzie” poinformował w poniedziałek, 26 kwietnia, republikański gubernator Jim Justice. “Próbujemy wymyślić sposób, który zadziała na młodszych mieszkańców stanu” – mówił gubernator. Co ważne inicjatywa działa wstecz, co oznacza, że osoby w wymaganym przedziale wiekowym, które już są po szczepieniu, także otrzymają po 100 dolarów. Pieniądze, jak poinformował gubernator, pochodzą z 

ustawy CARES. Stan zajmuje obecnie 29. miejsce w kraju, zgodnie z programem śledzenia szczepień NPR, który podaje, że 29 proc. populacji zostało w pełni zaszczepionych, a 35,3 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę. Zachodnia Wirginia zezwoliła na szczepienia dla mieszkańców w wieku 16 lat i starszych w połowie marca, ale nadal traktuje priorytetowo szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia. Justice powiedział, że do poniedziałku ponad 78 proc. osób w starszej grupie wiekowej otrzymało co najmniej jedną dawkę, podczas gdy 68,5 proc. zostało w pełni zaszczepionych. Nie tylko stan, ale też poszczególne firmy proponują bonusy za szczepienie. Na przykład Krispy Kreme Donuts oferuje każdemu, kto ma dowód szczepienia Covid, jeden darmowy pączek dziennie do końca roku. Taka “promocja” dotyczy mieszkańców USA we wszystkich stanach. Tak samo jak Budweiser’a. Do 16 maja lub do wyczerpania zapasów browar daje darmowe piwo każdemu, kto ma co najmniej 21 lat. Najpierw trzeba się jednak zarejestrować na stronie internetowej firmy – mycooler.com. Na darmowe serniki mogą liczyć mieszkańcy Nowego Jorku – do Memorial Day (31 maja) restauracja Juniors Cheesecake oferuje mini sernik każdemu, kto okaże kartę szczepienia w jednej z restauracji przy Flatbush Ave. oraz DeKalb na Brooklynie. Także, tylko w Nowym Jorku, kolejna darmowa propozycja dla zaszczepionych – ma ją restauracja Nathan’s Famous na Coney Island. W dniu otzrymania dawn preparatu, można dostać hot doga. Natomiast darmowe desery, w całych USA, rozdaje sieć White Castle. “promocja” obowiązuje do 31 maja. 

Pracownicy takich firm jak: AT&T, Instacart, Target, Trader Joe’s, Chobani, Petco, Darden Restaurants, McDonald’s i Dollar General za szczepienie otrzymają dodatkowy urlop i finansowy bonus w wysokości od 100 do 200 dol. Z kolei The Greenhouse of Walled Lake, apteka z marihuaną w Walled Lake w stanie Michigan, daje każdemu kto ma 21 lat i więcej i pokaże dowód szczepienia, jednego skręta. “To podziękowanie za pomoc w zakończeniu tej pandemii i przywrócenie nam normalności” – mówią przedstawiciele apteki.