Zaproszenie do Polskiej Biblioteki w Trenton

151
ALEKSANDRA URBAN
Stali czytelnicy biblioteki (od lewej): Joanna Maliszewski z córką Julką, nieco w tyle Anna Przywara też z córką Julką oraz Kacper Rzeszutek. Z tyłu: Celina Serafin

Od kilku lat Celina Serafin prowadzi społecznie Bibliotekę Polską, która mieści się w Polskiej Szkole przy parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ. Jest to może niewielka, ale jakże ważna polska placówka, w której jest miejsce dla miłośników polskiej książki.

Założycielkami tej placówki, przy ogromnym wsparciu księdza proboszcza Jacka Labińskiego, były: Maria Kosakowska – była dyrektorka tejże szkoły, która obecnie mieszka w Anglii – oraz Barbara Kosecka – właścicielka ponad 600 książek, które przekazała na rzecz biblioteki. Wieść o założeniu biblioteki szybko rozeszła się wśród rodaków i w niedługim czasie księgozbiór powiększył się o kolejne książki. Oficjalne otwarcie biblioteki nastąpiło 18 lutego 2007 roku.

BIBLIOTEKA WCIĄŻ SIĘ ROZRASTA
W kolejnych latach, wraz z rosnącą liczbą książek i czytelników, lokum biblioteczne stało się ciasne. Dzięki staraniom Aleksandry Urban, Krystyny Trzasko i księdza Jacka, proboszcza i opiekuna placówki szkolnej, pojawili się lokalni sponsorzy i miłośnicy literatury, którzy w 2012 roku przeprowadzili remont i zaadaptowali dwa niewielkie pomieszczenia na regały z książkami. Obecnie biblioteka posiada prawie 2 tysiące książek.

Można powiedzieć, że to niewiele, ale w dobie wirtualnych bibliotek i innych ciekawostek technologicznych, szybko i łatwo dostępnych, lub takich, których czasem nie potrafimy nazwać, to ta liczba cieszy. W zbiorach znajdują się powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, ponad 300 publikacji historycznych (najwięcej z historii najnowszej), dwa regały książek dla dzieci i młodzieży, a dla miłośników poezji jest tomik Wisławy Szymborskiej i wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Można tutaj znaleźć wiele biografii znanych postaci historycznych i współczesnych, np. Melchiora Wańkowicza, Jerzego Kosińskiego czy Jana Matejki, ale też albumy, słowniki, poradniki, książki metodyczne i religijne.

TO JUŻ 10 LAT…
Jesienią, w roku szkolnym 2016/2017, Celina Serafin opracowała regulamin i ogłosiła w szkole konkurs czytelniczy, tym samym rozpoczęte zostały obchody 10-lecia istnienia Biblioteki Polskiej. Na przełomie stycznia i lutego 2018 roku do obchodów włączyła się cała szkoła, rodzice, dziadkowie i przyjaciele szkoły. Brali oni udział w konkursie na ulubiona książkę z dzieciństwa.

Dorośli przez dwa tygodnie wrzucali kartki z tytułem i autorem ulubionej książki do specjalnej urny. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Po sprawdzeniu około 100 kartek wygrała książka pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, na drugim i trzecim miejscu znalazły się „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren i „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Oprócz powyższych dorośli wymieniali: „Słonia Trąbalskiego”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Zemstę”, „Baśnie Andersena”, „Pinokia”, „Karolcię”, „Szaleństwa panny Ewy”.

Na początku lutego Stanisława Wieczorek, doświadczona polonistka z Polski, wraz z Agnieszką Majchrzak, przeprowadziła prelekcje dla uczniów pt. „Dzieje pisma i książki”. Na lekcjach pojawiły się quizy, krzyżówki, rebusy autorstwa Aleksandry Urban, opowiadanie o powstaniu pierwszej biblioteki w Polsce – Bibliotece Załuskich, a klasa VI – pod okiem Małgorzaty Popkiewicz-Sołowiej – ćwiczyła pismo gotyckie. Młodsze klasy, pod kierunkiem Anny Pitery i Ewy Doliwy, wykonały własne książki z opowiadaniami, przysłowiami i rysunkami. Pracownia Druch Studio Gallery w Trenton wzbogaciła obchody plakatem „Kto czyta, ten wie lepiej”.

10 lutego 2018 roku był Dniem Biblioteki i jednocześnie podsumowaniem obchodów. W tym dniu w bibliotece dzieci z każdej klasy słuchały głośnego czytania w wykonaniu najlepiej czytających kolegów z klas starszych, po czym otrzymały zakładki do książki, autorstwa szefowej biblioteki, wykonane w Polsce specjalnie na to święto. Na zakończenie pani Wieczorek ze wzruszeniem odczytała fragment noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Na uroczystym apelu wręczono dyplomy podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i rozkwitu biblioteki. Obchody były sukcesem wszystkich nauczycieli i przebiegały pod bacznym okiem dyrektor Aleksandry Urban.

NAUCZYCIELOM UDAŁO SIĘ ROZBUDZIĆ ZAINTERESOWANIA KSIĄŻKĄ
Przybyło sporo młodych czytelników. W kwietniu – z okazji Światowego Dnia Książki – komisja konkursowa oceniła prace i ogłosiła zwycięzców. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę i Dyplom Młodego Czytelnika.
Wiosną 2018 roku odbył się II Konkurs Czytelniczy, do którego przystąpiło ponad 20 uczniów. Spośród laureatów komisja wyłoniła Czytelnika Roku. Została nim Michelle Pieróg – uczennica zerówki, która przeczytała 35 książek! Niebawem zostanie ogłoszony kolejny – na rok szkolny 2018/19.

Przy niewielkich nakładach finansowych udało się zachęcić dzieci, jak również osoby dorosłe, do czytania w czasach, które nie sprzyjają czytaniu w ogóle. Nauczyciele włożyli w to przedsięwzięcie – i nadal wkładają – swój zmysł pedagogiczny, patriotyzm i cenny czas, bo wiedzą z doświadczenia, że czytanie to poszerzanie wiedzy, wzbogacanie słownictwa i rozwijanie wyobraźni. Książka bywa też narzędziem terapeutycznym, bo pozwala zapomnieć o problemach, z którymi zwykle borykamy się w życiu codziennym.

Słowa uznania należą się również księdzu Jackowi, który zachęca rodaków, aby zakupionymi podczas wyjazdów do Polski książkami wzbogacać zasoby biblioteki. Tak też się dzieje. Stale ktoś podrzuca nowości czytelnicze. Dorośli czytelnicy mają w czym wybierać i znacznie chętniej odwiedzają bibliotekę. Obecnie z biblioteki korzysta 97 czytelników: lokalna Polonia, uczniowie szkoły oraz nauczyciele. Czytelnicy wypożyczają książki prawie przez cały rok (przerwa jest tylko w sierpniu). We wrześniu, wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczynającym rok szkolny 2018/2019, w bibliotece pojawili się mali czytelnicy, a niektórzy zaglądali do niej nawet podczas wakacji.

CZYTAMY PO POLSKU
Propagowanie czytania w języku polskim wśród Polaków to doskonała okazja, aby tym sposobem uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To dzięki książkom i ich twórcom przetrwała mowa polska podczas zaborów. Pod tym hasłem przebiega III edycja Konkursu Czytelniczego dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2018/2019. Obecnie zawiązuje się Klub Miłośników Książki, bo czytelnicy chcą się cyklicznie spotykać, aby rozmawiać o pasji czytania w języku polskim, która sprawia im ogromną radość.

„Serdecznie zapraszam rodaków, aby dołączali do grona czytelników Biblioteki Polskiej. Jesteśmy otwarci dla każdego miłośnika książek” – podkreśla Celina Serafin.
Trzeba dodać, że mgr Celina Serafin – wychowawczyni klasy VII – opiekę nad biblioteką przejęła kilka lat temu. Skatalogowała woluminy alfabetycznie i tematycznie. Wszystko to robiła i nadal robi społecznie.