NATO o obecności wojsk USA w Polsce

103
EPA-EFE/JALIL REZAYEE

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie za kilka godzin wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jutro w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem podpisze umowę o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

Nie wiadomo jeszcze, czy nad Wisłą powstanie stała baza USA czy też przyjedzie więcej żołnierzy, którzy będą stacjonować na zasadach rotacyjnych. Polsko-amerykańskie postanowienia mają natomiast być zgodne ze strukturą bezpieczeństwa całego NATO.

Nowa umowa ma być kolejnym etapem zwiększania bezpieczeństwa krajów na wschodzie Europy. Po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, Sojusz ustanowił nowe oddziały sił szybkiego reagowania, a do Polski i krajów bałtyckich wysłał dodatkowe oddziały wojsk.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał w ubiegłym tygodniu, że nowe amerykańskie wojska w Polsce zwiększą bezpieczeństwo całego regionu. „Cieszę się z mocnego wkładu Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Europy. Widzimy to poprzez najnowsze zwiększenie obecności w Polsce, a w ostatnich latach także przez brygadę pancerną, która jest również obecna w Polsce” – dodał szef NATO.

Prezydent Andrzej Duda przekazał kilka dni temu szczegóły planowanej umowy ze Stanami Zjednoczonymi sekretarzowi generalnemu Sojuszu, a Warszawa zapowiada też w najbliższym czasie spotkania z krajami członkowskimi NATO. Z kolei Sojusz Północnoatlantycki ma wybudować w Polsce wart 260 milionów dolarów magazyn broni dla sił NATO na wschodzie Europy. 

Szczegóły polsko-amerykańskiej umowy o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce mają zostać ujawnione jutro wieczorem w czasie konferencji prasowej prezydentów obu krajów w Białym Domu.