15 lat po największym rozszerzeniu Unii Europejskiej

15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej

83
FOTO: EPA

Unia Europejska, po największym w historii rozszerzeniu w 2004 roku, straciła później apetyt do przyjmowania kolejnych krajów. Powodem były kryzysy z którymi przyszło się jej zmierzyć, ale też postawa niektórych państw starej Piętnastki.

Dziś mija 15 lat od czasu kiedy Polska wraz z dziewięcioma krajami wstąpiła do Wspólnoty. W maju 2004 roku nastąpiło zjednoczenie Europy, przedzielonej żelazną kurtyną. Geopolitycznie i strategicznie to była kluczowa decyzja o wejściu 10 krajów naszego regionu do Unii. Jednak współpraca Europy Środkowo-Wschodniej z Zachodnią była trudna.

Dość szybko, bo już po kilku latach od rozszerzenia, kiedy kraje naszego regionu zaczęły domagać się równego traktowania, państwa starej Piętnastki nie były zadowolone. Niektórym do tej pory marzy się przytulna Unia w wąskim gronie z zacieśnioną współpracą gospodarczą i polityczną. Byli też i tacy zachodni politycy mówili, że w większej Unii trudniej o kompromis przy podejmowaniu decyzji.

Ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Janis Emmanuilidis podkreślił w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, że to były niesprawiedliwe komentarze. „Duży błąd popełniają ci, którzy mówią, że to z powodu rozszerzenia z 2004 roku, bo przecież bardzo często to kraje starej Piętnastki powodowały problemy z podejmowaniem decyzji” – powiedział brukselski ekspert.

Po największym rozszerzeniu o 10 krajów, w tym Polskę, do Unii przystąpiły jeszcze Rumunia i Bułgaria a także Chorwacja.
Plany dalszego rozszerzenia Bruksela odłożyła na półkę. Kraje Bałkanów Zachodnich, które ustawiły się w kolejce, będą musiały na wejście do Unii jeszcze poczekać.