Najlepszy czas dla Polonii w Ameryce

Tak świętowaliśmy na Piątej Alei

660
Wśród maszerujących było bardzo dużo dzieci i młodzieży / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


***************

Biskup Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski, pełniący jednocześnie funkcję tegorocznego honorowego marszałka Parady Pułaskiego, senator Chuck Schumer, kongresmanka Carolyn Maloney, nowojorski radny Robert Holden, ambasador Piotr Wilczek, minister Piotr Naimski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, ks. kanonik Mirosław Król, kanclerz Wyższego Seminarium Duchownego św.św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake, oraz Natalia Kukulska – to główni goście 82. Parady Pułaskiego, która w niedzielę, 6 października, przeszła Piątą Aleją. Na jej czele jako Wielki Marszałek stał Dariusz Barcikowski, wydawca “Białego Orła” oraz konsul honorowy RP w Connecticut – stanu, który po raz pierwszy w historii przewodził istniejącej od 1936 roku Paradzie Pułaskiego.

Polonia kolejny raz pokazała, jak bardzo jest dumna ze swojego pochodzenia. Tysiące ludzi ubranych w biało-czerwone lub ludowe stroje, z polskimi chorągiewkami w rękach lub innymi symbolami związanymi z Polską, z uśmiechem na twarzy przemaszerowały Piątą Aleją. Setki innych osób, w tym Amerykanów, turystów i przedstawicieli innych nacji, przyglądały się uczestnikom parady. Pogoda sprzyjała, więc wszystkim dopisywały świetne humory.

Uczestnicy październikowej manifestacji polskości na najważniejszej alei świata oddali hołd nie tylko bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu, ale również Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który na początku ubiegłego wieku skutecznie zabiegał u amerykańskich władz o wsparcie niepodległości Polski, bo tematem przewodnim 82. Parady Pułaskiego była działalność Ignacego Jana Paderewskiego oraz 100-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

“Można powiedzieć, że nie było lepszego momentu w historii Ameryki dla Polonii niż teraz” – oświadczył podczas śniadania Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Dariusz Barcikowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PORANNE TRADYCJE PARADOWE
Wielkie święto Polonii rozpoczęło się tradycyjnie mszą św. w katedrze św. Patryka, którą koncelebrowali m.in. biskup Artur Miziński, biskup Andrzej Jerzy Zglejszewski z Long Island oraz biskup Witold Mroziewski.

“Polska i Polonia jest żywa. Polonia Semper Fidelis. Dajmy z siebie wszystko, żeby ten dzień celebrować w sposób najpiękniejszy, najbardziej polski” – powiedział w trakcie nabożeństwa związanego z 82. Paradą Pułaskiego bp Zglejszewski.


Mszy św. odprawionej w katedrze św. Patryka z okazji 82. Parady Pułaskiego przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski i zarazem tegoroczny honorowy marszałek, a koncelebransami byli m.in. bp Andrzej Jerzy Zglejszewski oraz bp Witold Mroziewski / Foto: ALEKSANDRA SŁABISZ/NOWY DZIENNIK

Po mszy organizatorzy, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz goście z Polski i Stanów Zjednoczonych udali się na śniadanie do 3 West Club. Tam odbyło się szarfowanie honorowego marszałka, a do zgromadzonych mieli okazję przemówić przedstawiciele Komitetu Parady Pułaskiego oraz zaproszeni goście.

“Dziś czcimy wielkiego bohatera rewolucji amerykańskiej, gen. Kazimierza Pułaskiego, znanego w historii Stanów Zjednoczonych, jako ojca amerykańskiej kawalerii. Gdyby nie on, nie moglibyśmy się dzisiaj cieszyć wolnością” – przypomniał podczas wystąpienia Richard Zawisny, przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego, rozpoczynając uroczystości pierwszej niedzieli października.

“Jestem pod wrażeniem tego, jak pielęgnujecie naszą, polską tradycję, budując historię. Uroczystości takie jak dzisiejsza przyczyniają się do budowania tej wspólnoty oraz jedności i odpowiedzialnego budowania społeczności XXI wieku – mówił tegoroczny honorowy marszałek. – Dziękuję za zaproszenie i wspólne przeżywanie radości teraz i w kolejnych godzinach na Piątej Alei. Pozdrowienia przesyłam od Kościoła w Polsce. Cieszę się, że Polonia w Stanach Zjednoczonych manifestuje w sposób odpowiedzialny swoją polskość i tożsamość” – podkreślił bp Artur Miziński.

W 3 West Club odbyło się szarfowanie honorowego marszałka, którym został bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski (z lewej). Obok stoi Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Dariusz Barcikowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 podzielił się swoim spostrzeżeniem na temat zmiany sposobu postrzegania naszego kraju przez Amerykanów.

“Gdy przyjechałem z Polski 30 lat temu, ludzie opowiadali żarty o Polakach, uważali nas za durnych Polaków. Ci, którzy tu przyjeżdżali, chcieli się jak najszybciej zasymilować. Jak jechali do Polski, mówili, że Ameryka to piękny kraj, ale nie bardzo przyjazny. Teraz, 30 lat później, wiele się zmieniło. Można powiedzieć, że nie było lepszego momentu w historii Ameryki dla Polonii niż teraz” – powiedział podczas śniadania Dariusz Barcikowski podkreślając, że to dzięki pracy wielu polonijnych organizacji.

Potwierdzeniem spostrzeżenia Wielkiego Marszałka 2019 była proklamacja burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio, wystosowana z okazji 82. Parady Pułaskiego, którą przeczytała przedstawicielka jego biura Jessica Sadowski.

“Nowy Jork od dawna przyjmuje imigrantów z całego świata, w tym z Polski. Polacy mają silną etykę pracy i niezłomnego ducha. Wzbogacili każdy aspekt życia w pięciu dzielnicach naszego miasta – napisał Bill de Blasio. – Z wielką przyjemnością składam wyrazy uznania dla wkładu, jaki polska społeczność poczyniła na rzecz naszego wspaniałego miasta, oraz dla trwałych więzi między Nowym Jorkiem a Polską”. Burmistrz Bill de Blasio podkreślił też, że Nowy Jork czerpie z kulturalnych wydarzeń, poprzez które świętowana jest różnorodność mieszkańców miasta.

“Doroczna Parada ku czci Kazimierza Pułaskiego na Piątej Alei jednoczy Amerykanów polskiego pochodzenia w radości i braterstwie od 1936 roku” – napisał burmistrz.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio z okazji 82. Parady Pułaskiego wystosował okolicznościową proklamację, którą przewodniczącemu Komitetu Parady Pułaskiego Richardowi Zawisnemu wręczyła przedstawicielka biura włodarza Wielkiego Jabłka Jessica Sadowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał również przedstawiciel polskiego rządu obecny na uroczystości.

“Jesteśmy razem i trzymamy się razem” – powiedział minister Piotr Naimski, który również wspomniał zmarłego kilka dni wcześniej Kornela Morawieckiego, działacza opozycji demokratycznej w PRL, przywódcę Solidarności Walczącej, marszałka seniora Sejmu.

W uroczystym śniadaniu wziął też udział ambasador Piotr Wilczek, klerycy z Orachard Lake wraz z kanclerzem ks. kanonikiem Mirosławem Królem, Kadeci Pułaskiego, Kadeci z West Point, Natalia Kukulska, która dzień wcześniej wystąpiła z koncertem dla nowojorskiej Polonii, oraz przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT z Rafałem Milczarskim na czele, który podczas uroczystości ogłosił nowe połączenie między Warszawą a San Francisco. Od 5 sierpnia 2020 roku rejsy na tej trasie odbywać się będą 4 razy w tygodniu. Ogłoszenie prezesa Milczarskiego zostało owacyjnie przyjęte przez uczestników śniadania w 3 West Club.

Podczas śniadania w 3 West Club na Manhattanie głos zabrał m.in. ambasador RP Piotr Wilczek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

BIAŁO-CZERWONY MARSZ
“Był to dla mnie bardzo wzruszający dzień, będący chyba najważniejszym dniem w moim życiu – podkreślił Wielki Marszałek Darek Barcikowski po zakończeniu 82. Parady Pułaskiego. – Z opinii, jakie usłyszałem od ludzi, wynika, że dzisiaj było bardzo dużo młodzieży oraz dużo tańca, uśmiechu i radości wśród uczestników parady. Myślę, że to dlatego, że podczas parady panowała świetna atmosfera i było dużo pozytywnej energii. To jest wynik całorocznej pracy zarówno mojej, Komitetu Parady Pułaskiego, jak i poszczególnych kontyngentów, które dzisiaj partycypowały w tym wydarzeniu” – stwierdził Barcikowski. Dodał, że powinniśmy być dumni z tegorocznego październikowego święta oraz z faktu, że parada rozrasta się pod względem frekwencyjnym i geograficznym.

“Dziękuję jeszcze raz Polonii z Nowego Jorku i New Jersey za to, że w tym roku podzieliła się tym ogromnym zaszczytem, jakim jest przewodzenie Paradzie Pułaskiego – podkreślił Wielki Marszałek. – Po dzisiejszym dniu dopiero wiem jak ogromny był to zaszczyt” – dodał na zakończenie rozmowy z “Nowym Dziennikiem”.

Parada tradycyjnie rozpoczęła się od poloneza, którego poprowadzili tancerze z Polish American Folk Dance Company / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

82. Parada Pułaskiego tradycyjnie rozpoczęła się odtańczeniem poloneza przez gości honorowych, którym towarzyszył zespół Polish American Folk Dance Company oraz odśpiewaniem hymnów: polskiego i amerykańskiego. Później nastąpiło pobłogosławienie przez biskupa Artura Mizińskiego chleba, soli i wina, którymi poczęstowano wszystkich gości honorowych. Po oficjalnym powitaniu odbyło się kilka krótkich przemówień. Jako pierwszy głos zabrał senator Chuck Schumer, który podkreślił, że cieszy się z faktu, że w końcu zniesiono wizy dla Polaków.

“Wiwat Polska. Wiwat Program Ruchu Bezwizowego – zawołał amerykański polityk. – Polska jest jednym z najlepszych przyjaciół, jakich Ameryka kiedykolwiek mogła mieć” – zapewnił senator i dodał, że im więcej Polaków w Stanach Zjednoczonych, tym Ameryka staje się lepsza. W ten sposób jeden z najważniejszych demokratycznych polityków skomentował historyczny moment włączenia naszego kraju do Programu Ruchu Bezwizowego.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Dariusz Barcikowski (drugi z lewej) oraz goście honorowi zostali powitani po staropolsku – chlebem, solą i winem. Na zdjęciu także m.in. senator Chuck Schumer (pierwszy z prawej), bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski (pierwszy z lewej) oraz Jadzia Kopala z Komitetu Parady Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, ogłosił publicznie – to co powiedział wcześniej na śniadaniu w 3 West Club – że od 5 sierpnia przyszłego roku, cztery razy w tygodniu, będzie można korzystać z bezpośrednich połączeń na trasie Warszawa – San Francisco.
Głos zabrał również przedstawiciel polskiego rządu.

Ambasador Piotr Wilczek podkreślił, że Parada Pułaskiego jest wielkim świętem Polonii oraz celebracją polskiego dziedzictwa narodowego, z którego powinniśmy być dumni. Powtórzył również słowa, które padły podczas śniadania z ust Dariusza Barcikowskiego: “Jak powiedział wcześniej Wielki Marszałek, ‘nie było lepszego momentu w historii Ameryki dla Polonii niż teraz’. Dlatego jetem szczęśliwy, widząc was wszystkich tutaj, i jestem bardzo dumny ze swojej obecności w tym miejscu” – podkreślił ambasador dziękując przy okazji rządowi amerykańskiemu za włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

W paradzie licznie uczestniczyli pracownicy i przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Po części oficjalnej rozpoczął się trwający prawie pięć godzin biało-czerwony, wesoły marsz Piątą Aleją. Wśród wielu kontyngentów, które wzięły udział w paradzie, było wiele młodzieży oraz dzieci reprezentujących polonijne szkoły. Maszerowali harcerze, weterani wojenni, przedstawiciele polonijnych parafii, organizacji i instytucji, klubów sportowych, studenckich i motocyklowych z Unknown Bikers MC na czele, chórów i zespołów folklorystycznych, m.in. Polanie i Słowianie z Connecticut, a nawet orkiestra dęta i grupa taneczna reprezentująca gminę Gniewino z Kaszub.

Dumnie maszerowali również przedstawiciele nowojorskiej policji i straży pożarnej, w których pracuje wielu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. Ogromnie szczęśliwi i radośni byli mieszkańcy wielu miast ze stanu Connecticut, który po raz pierwszy przewodził Paradzie Pułaskiego.

Piątą Aleją licznie maszerowały zuchy, harcerki i harcerze / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

******

Z okazji Parady Pułaskiego 2019 “Nowy Dziennik” – jak jest to w jego tradycji – przygotował obszerne wydanie specjalne dla swoich czytelników i uczestników polonijnego święta, które było rozdawane bezpłatnie na Piątej Alei. W tym roku numer był współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

1 KOMENTARZ

  1. Uczestnicy październikowej manifestacji polskości na najważniejszej alei świata oddali hołd nie tylko bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu, ale również Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który na początku ubiegłego wieku skutecznie zabiegał u amerykańskich władz o wsparcie niepodległości Polski,Bàn ghế inox đám cưới
    bo tematem przewodnim 82.

Comments are closed.