40 lat komitetu Parady Pułaskiego w Linden

325
(Od lewej): David Hart – Marszałek 2020/21, Sophie Kotulski – Miss Polonii, Marcelina Domaradzka – Junior Miss Polonii, Milena Głąb – Little Miss Polonii, członkinie zarządu komitetu Parady Pułaskiego z Linden: Agnieszka Czajkowska, Christine Bodek, Michele Yamakaitis oraz komisarz z Union County Christopher Hudak, który wręczył reprezentacji z Linden rezolucje oraz czek na 4 tysiące dolarów. Foto: Aleksandra Słabisz

Komitet Parady Pułaskiego działający przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden (New Jersey) już jest gotowy na paradę. Na bankiecie, podczas którego świętowano 40-lecie działalności komitetu, wybrani zostali marszałek oraz Miss Polonii.

Kontyngent z Linden na Paradzie Pułaskiego poprowadzi David Hart, szef policji w Linden, który od lat współpracuje z parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus. “Nominacja na marszałka to wielki dla mnie zaszczyt. Tym bardziej, że uważam się za część rodziny parafialnej w Linden” – mówi Hart, który jako szef policji od lat współpracuje z polskim kościołem. To dzięki jego przychylności parafia uzyskała eskortę policyjną np. dla specjalnych gości czy podczas pielgrzymki z kościoła św. Teresy do bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Newarku, może też liczyć na zamknięcie ulic dla procesji wielkanocnej czy na udział przedstawicieli policji w dorocznej Paradzie Pułaskiego.

Zarząd Komitetu Parady Pułaskiego z Linden (od lewej): Adam Kępa, Zbigniew Szeszko, Marek Wisniewski, Katarzyna Dębiński, Christine Bodek, Michele Yamakaitis, Bartek Głąb oraz Agnieszka Czajkowska. Opiekunem duchowym komitetu jest ks. Ireneusz Pierzchała

“Za każdym razem staramy się pomóc” – powiedział David Hart, który policji w Linden pracuje od 1987 r., a oprócz tego angażuje się w wielu innych dziedzinach służby publicznej. Przez 8 lat był wolontariuszem w Linden Volunteer Ambulance Squad, przez 34 lata udziela się jako paramedyk, stał też na czele Biura Zarządzania Kryzysowego w Linden. Jest też aktywnym członkiem parafii St. Agnes w Clark, NJ oraz gra na dudach w Union County Pipes and Drums. “Znam go od wielu lat. To wspaniały człowiek. Każdy, kto go miał okazję poznać odnosi takie wrażenie” – powiedział Christopher Hudak, przedstawiciel Union County Board of Commissioners, który wziął udział w bankiecie z okazji 40. rocznicy powstania komitetu Parady Pułaskiego w Linden, wręczył członkom komitetu rezolucje oraz czek na 4 tysiące dolarów.

Zarząd Komitetu Parady Pułaskiego z Linden otrzymał koszulki od prezes Agnieszki Czajkowskiej

“Union County Board of Commissioners od lat wspiera komitet Parady Pułaskiego w Linden, by w ten sposób uhonorować wkład Polonii z Linden i całego powiatu w pielęgnowanie dziedzictwa i kultury polskiej” – powiedział komisarz Hudak, zapowiadając, że jesienią, przed paradą, komitet Parady Pułaskiego będzie zaproszony na uroczystość podniesienie polskiej flagi.

***
W reprezentacji Linden, na Piątej Alei marszałkowi Davidowi Hartowi towarzyszyć będą: 17-letnia Sophie Kotulski – Miss Polonii, 12-letnia Marcelina Domaradzka – Junior miss Polonii i po raz pierwszy w 40-letniej historii komitetu – Little Miss Polonii, w której rolę w tym roku wciela się 8-letnia Milena Głąb. Wszystkie trzy pochodzą z rodzin mocno zaangażowanych w lokalną społeczność polonijną. Milena i Marcelina chodzą do polskiej szkoły dokształcającej im. Karola Wojtyły działającej przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, rodzina Sophie od lat jest bardzo aktywna w tej parafii. Wszystkie trzy wychowują się w polskiej kulturze, a Sophie i Marcelina już mają osiągnięcia w różnych dziedzinach.
Sophie Kotulski uczy się w Union County Vocational – Technical Schools Academy for Performing Arts, gdzie specjalizuje się w tańcu. W ostatnim roku szkoły średniej będzie chodzić na zajęcia na Kean University. Zdała egzamin z języka polskiego LOTE, uzyskała Golden Global Seal of Billiteracy. W dniu, w którym otrzymała szarfę Miss Polonii zdawała też maturę w polskiej szkole. W parafii św. Teresy w Linden udziela się jako katechetka, jest członkiem grupy młodzieżowej Soli Deo oraz Maryjek.

Marcelina Domaradzka znana jest w Polonii dzięki swojemu talentowi wokalnemu. Często śpiewa na uroczystościach w szkole im. Karola Wojtyły w Linden, w parafii, w konkursach i festiwalach. “Występowanie sprawia mi wielką przyjemność” – mówi Marcelina, która podczas bankietu wykonała hymn amerykański i polski. Mimo młodego wieku jest ambasadorem dwujęzyczności, a od konsulatu RP otrzymała Meritorious Student Award za wyniki w nauce w amerykańskiej szkole. W polskiej szkole co roku otrzymuje dyplom wzorowego ucznia i ma 100 procent frekwencji.

Szarfy marszałka i miss nowej reprezentacji przekazały siostra Irena Lisowska – Marszałek z Linden 2019, oraz Miss Polonii 2019: Karolina Kępa i Veronica Gajko. “To było wspaniałe doświadczenie i wielka przyjemność mieć okazję publicznie zademonstrować to jak dumna jestem z polskiego pochodzenia i kultury” – powiedziała siostra Irena, dziękując towarzyszącym jej Miss Polonii, a także komitetowi oraz parafii za wsparcie.

Gratulacje dla nowego marszałka i Miss Polonii, po polsku złożył też obecny na uroczystości burmistrz Linden Derek Armstead. “Cieszę się, że mogę tu być z wami ponownie” – powiedział, dodając, że stara się mówić po polsku, bo to buduje przyjaźń.

***

Tort z okazji 40-lecia działalności Komitetu Parady Pułaskiego w Linden

Komitet Parady Pułaskiego z Linden (dziś funkcjonujący pod nazwą General Pulaski Memorial Parade Committee of St. Theresa Linden Inc.) zawiązał się w 1980 r. i rok później po raz pierwszy wziął udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Od tego czasu jest jednym z najliczniej reprezentowanych kontyngentów Polonii maszerujących w pierwsza niedzielę października po Piątej Alei. Co roku z Linden wyrusza kilka pełnych autobusów do Nowego Jorku. Z kontyngentu w Linden wywodzi się też kilku Wielkich Marszałków Parady Pułaskiego. W 1985 r. paradę prowadził Jacob Krowicki jr., a cztery lata później – Michael Slivinski. Teraz Wielkim Marszałkiem jest Jadwiga Heidi Kopala, która przez sześć lat była przewodniczącą komitetu Parady Pułaskiego w Linden.

Podobnie jak w wielu innych lokalnych komitetach Parady Pułaskiego, z powodu pandemii, w ubiegłym roku w Linden nie było ceremonii mianowania Marszałka i Miss. “Teraz jednak jesteśmy gotowi na paradę w tym lub w przyszłym roku” – mówi prezes komitetu parady w Linden Agnieszka Czajkowska, która też jest dyrektorką działającej przy parafii polskiej szkoły im. Karola Wojtyły. “Cieszę się, że młodsze pokolenie Polonii angażuje się w paradę, bo to oni potem przejmą stery” – mówi Czajkowska, która przewodniczy komitetowi trzeci rok i chwali sobie współpracę z zarządem. “Bardzo dobrze mi się współpracuje z komitetem, bo zasiadają w nim wspaniali ludzie, na których można polegać. Mamy osoby, które działają w komitecie od wielu lat takie jak Michele Yamakaitis oraz Christine Bodek jak i młodsi stażem: Katarzyna Dębiński, Marek Wiśniewski, Zbigniew Szeszko czy Bartek Głąb” – mówi prezes.

. Komitet Parady Pułaskiego w Linden obchodzi 40 lat działalności

Nie wiadomo jeszcze czy Parada Pułaskiego będzie w tym roku mogła przejść Piątą Aleją. “Ponownie złożyliśmy w mieście podanie o pozwolenie na zorganizowanie parady, bo miasto się otwiera. Ale jeżeli nie w tym roku, to w następnym parada się odbędzie!” – powiedziała Jadwiga Heidi Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego, która zachęca też do składania wpisów w pamiątkowym journalu, który rozdawany jest na tradycyjnym balu w Marriottcie Marquis, gdzie podczas przepięknej uroczystości prezentowani są marszałkowie oraz Miss Polonii z każdego kontyngentu. n

Kontyngent z Linden jest jednym z najliczniejszych, które biorą udział w Paradzie Pułaskiego. Tworzą go członkowie parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus a także rodziny posyłające dzieci do działającej przy parafii Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły

Zdjęcia: Aleksandra Słabisz