46 ciał martwych ludzi odkryto w półciężarówce w upalnym San Antonio

74
epaselect epa10037770 Police and officials man a roadblock near a tractor trailor on the side of the road leading to the location where more at least 46 migrants were reportedly found dead along with at least 15 who were still alive, on a roadway near railroad tracks in San Antonio, Texas, USA, 28 June 2022. EPA/ADAM DAVIS Dostawca: PAP/EPA.

Ciała co najmniej 46 martwych osób odkryto w poniedziałek wewnątrz półciężarówki w teksańskim San Antonio w USA. Przy wysokiej temperaturze zmarli z powodu wyczerpania i udaru cieplnego. 16 ocalałych przewieziono do szpitali. Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów.

Temperatura w mieście sięgała w poniedziałek od ponad 32 do 37,7 stopni Celsjusza.

“Ludzie zmarli z powodu wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego, a przyczepa nie miała klimatyzacji ani wody – wyjaśnił komendant straży pożarnej w San Antonio Charles Hood. Poinformował, że 16 osób, w tym 12 dorosłych i czworo dzieci, przewieziono do pobliskich placówek medycznych.

Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów. Nie potwierdziły tego władze. Nie podały z jakiego pochodzili kraju. Jedynie minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard poinformował, że dwie osoby, które trafiły do szpitala, pochodzą z Gwatemali.

Burmistrz San Antonio Ron Nirenberg nazwał odkrycie ciał „straszną tragedią”.

“Mieli rodziny i prawdopodobnie próbowali znaleźć lepsze życie. To jest po prostu straszna ludzka tragedia. (…) Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za narażenie tych ludzi na tak nieludzkie warunki będą ścigane i ukarane z pełną surowością prawa” – cytowała Nirenberga lokalna telewizja KSAT.

Według policji ofiarami śmiertelnymi byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w tym wielu młodych dorosłych.

“Władze zostały zaalarmowane tuż przed godziną 18:00 czasu lokalnego, kiedy pracownik pobliskiego budynku usłyszał wołanie o pomoc” – mówił w CNN szef policji w San Antonio Bill McManus.

Jak dodał, trzy osoby zostały zatrzymane. Nie był jednak pewien, czy mają one związek z tragedią. Podkreślił, że śledztwo przejmie federalna agencja Homeland Security Investigations, która jest częścią agencji ds. imigracji i egzekwowania przepisów celnych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/