5 października: pierwszy Polski Festiwal w Linden

286

Po raz pierwszy w historii Linden, miasteczku od lat licznie zamieszkanym przez naszych rodaków, odbędzie się Polski Festiwal.

Wydanie specjalne „Nowego Dziennika” na Paradę Pułaskiego 2019 było współfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

5 października po południu Raymond Wood Bauer Promenade (400 N Wood Avenue) zamieni się w polskie miasteczko. Na scenie brzmieć będą polskie rytmy, a na promenadzie cieszyć się będzie można stoiskami z polskim jedzeniem, kosmetykami i pamiątkami.
***
Polski Festiwal to pomysł Rady Miasta Linden, ponad 40-tysięcznego miasteczka w centralnym New Jersey, gdzie sporą część populacji stanowią nasi rodacy. “Linden jest jednym z najbardziej etnicznie zróżnicowanych miast w stanie. Dużą część społeczności stanowią Polacy oraz Słowacy. Cieszymy się, że ich mamy” – powiedział Derek Armstead, burmistrz Linden, który lubi z Polakami nawiązywać rozmowy po polsku, a oni nazywają go “burmistrzem Darkiem Armsteadskim”.
“Od wielu lat chcieliśmy zorganizować taki festiwal w Linden. W tym roku nadarzyła się okazja” – wyjaśnia Barry Javick, radny polsko-ukraińskiego pochodzenia.

Foto: Aleksandra Słabisz

Polski Dzień jest jednym z serii etnicznych festiwali organizowanych w Linden w tym roku. “Takie festiwale to sposób na to, żeby poznać inne kultury. Polski Dzień w Linden organizujemy dzień przed Paradą Pułaskiego, więc podwójnie będziemy obchodzić święto Polonii” – mówi Michele Yamakaitis, przewodnicząca rady miejskiej, a zarazem wiceprezes Komitetu Parady Pułaskiego w Linden, w którym działa od 2006 r. Yamakaitis jest swego rodzaju przedstawicielką Polonii w radzie miasta, bo jej ojciec emigrował z Polski. Mocno też zaangażowana jest w środowisku polonijnym skupionym wokół kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden.
***

Burmistrz Linden Derek Armstead/Foto:AleksandraSłabisz

Festiwal rozpocznie się o 3 po południu wystąpieniem burmistrza Derka Armsteada oraz prezentacją komitetu Parady Pułaskiego z Linden. W tym roku marszałkiem Linden jest siostra Irena Lisowska, a towarzyszyć jej będą na Piątej Alei jako Miss Polonii Veronika Gajko i Karolina Kępa.
Dzieci i młodzież z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden zaprezentują program artystyczny. “Zaśpiewają piosenki Karin Stanek, Maryli Rodowicz; będzie inscenizacja ‚Rzepki’ z pokazywaniem postaci, oraz ‚Pchła Szachrajka’ w wykonaniu kilkuletniej dziewczynki” – mówi Danuta Lisowska, która zaangażowała się w prace komitetu organizacyjnego festiwalu.

Siostra Irena Lisowska – Marszałek Linden 2019 – oraz Miss Polonii Veronika Gajko (z lewej) i Karolina Kępa/Foto: Aleksandra Słabisz

Potem na scenie zatańczy znany Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny z Brooklynu, który zaprezentuje kilka tańców ludowych. Wystąpi też Leszek Kuciarski oraz zespoły ludowe Kamraty, Turlicki i Koło im. Jana Sabały, kultywujące rodzinne tradycje, kulturę Podhala oraz rozsławiające urodę góralskiego stroju, śpiewu i tańca.
Uczestniczy festiwalu będą mogli skosztować tradycyjnego polskiego jedzenia, przygotowanego przez lokalne sklepy Żabka i Syrena, napić się piwa, oraz zaopatrzyć w polskie koszulki, zdrową żywność, mydła i produkty Jerzego Zięby.

Danuta Lisowska, która jest też autorką dekoracji na festiwal (będą m.in. ogromne polskie kwiaty oraz godło Polski z elementami ludowym), zapowiada również zabawy z arts&crafts dla dzieci oraz wystawę malarską artystów z New Jersey. “Swoje prace wystawiać będą m.in. Jolanta Krzyżanowska, Małgorzata Małek, Lucyna Barszcz, Joanna Sadowska z Trenton, oraz Fryderyk Dammond, który zaprezentuje swoje fotografie z Polski z lat 90.” – zapowiada organizatorka, która ma w zanadrzu jeszcze różne inne niespodzianki, w tym np. konkurs na jedzenie pierogów.

Foto: Aleksandra Słabisz