86 proc. nie wie, że choruje

1015
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Jak wskazują najnowsze badania nawet 86 proc. osób zakażonych koronawirusem nie wie, że są chore. Takie informacje publikuje czasopismo “Science”. – To nieudokumentowane infekcje są przyczyną rozprzestrzeniania się epidemii” – zwraca uwagę Jeffrey Shaman z Columbia University Mailman School. 

Mimo tego, że chora osoba nie ma objawów choroby, to wciąż może zarażać innych. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań. Wielu pacjentów nie rozpoznaje choroby COVID 19 powodowanej przez nowego wirusa, bo objawy są takie same, jak w przypadku przeziębienia. “Większość tych infekcji ma przebieg łagodny, z niewielkimi objawami” – mówi Jeffrey Shaman z Columbia University Mailman School. – Niestety, to że dana osoba przechodzi chorobę łagodnie nie oznacza, że zakażony przez nią pacjent, przejdzie chorobę tak samo. Jeden “nosiciel’ koronawirusa może zarazić nawet trzy osoby” – dodaje Jeffrey Shaman. Naukowcy uważają, że to właśnie “ukryty koronawirus” stanowi 

największe wyzwanie dla powstrzymania wybuchu epidemii. Dlatego tak bardzo ważne jest ograniczenie do minimum przemieszczanie się. W Nowym Jorku szczyt zachorowań, jak poinformował we wtorek 17 marca,  gubernator, Andrew Cuomo spodziewany jest w maju.