A. Duda: będziemy budowali kolejny gazoport w Gdańsku lub w Gdyni

280
EPA-EFE/NEIL HALL

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział budowę kolejnego gazoportu. W Brzozowie na Podkarpaciu, podczas spotkania z mieszkańcami powiatu, prezydent mówił, że Polska ma ambicje stania się hubem energetycznym dla naszej części Europy.  

Andrzej Duda podkreślił, że kolejne inwestycje umożliwiające dostawy gazu wzmacniają bezpieczeństwo całego regionu. „Będziemy budowali kolejny gazoport w Gdańsku albo w Gdyni” – zapowiedział prezydent. 
Podkreślał, że dzięki tego rodzaju inwestycjom Polska nie tylko sama będzie zabezpieczona pod względem dostaw gazu, co przyczyni się do jej bezpieczeństwa energetycznego, będzie mogła także je „nieść do innych krajów Europy Środkowej” – jak mówił Andrzej Duda – „do Słowacji, na Ukrainę i dalej na południe”. Prezydent przekonywał, że jest to jest bardzo ważne dla budowy bezpieczeństwa w naszej części Europy. 

Andrzej Duda podkreślił, że działanie to wpisuje się w zadanie budowy nowoczesnej, a w efekcie także bogatej Polski. „To jest wielkie nasze zadanie, żeby tworzyć Polskę, która będzie nowoczesna, która będzie odpowiadała na wszystkie wyzwania współczesnych czasów, która będzie się zgodnie z tymi wyzwaniami rozwijała, korzystając z tego, co świat przynosi korzystnego” – mówił prezydent. Zastrzegł jednak, że budowanie nowoczesnej Polski musi uwzględniać również naszą tradycję. Jak mówił, budować trzeba, „strzegąc pilnie tego, co jest naszą tradycją i naszą wartością, co zawsze było naszym „szańcem” zostawionym nam przez naszych przodków”. 

W Brzozowie prezydent podkreślał też, że cieszy się z każdego wracającego z emigracji Polaka. Wyraził nadzieję, że kiedyś wrócą wszyscy. Jak mówił, rodacy „przywożą ważne doświadczenie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki”, którego przez lata, będąc za Żelazną Kurtyną nie mogliśmy zdobywać, „Teraz możemy z niego korzystać” – mówił prezydent.