Akcja Żonkile w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim

92
19 kwietnia na ulicach stolicy wolontariusze będą rozdawać żółte, papierowe żonkile. VII akcja „Żonkile” ma przypominać o warszawskich Żydach oraz o powstaniu w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów POLIN. Pełniący obowiązki dyrektora placówki Zygmunt Stępiński mówi, że akcja ma na celu propagowanie pamięci o powstaniu w getcie. Jak zaznacza Zygmunt Stępiński, przez wiele lat, w okresie PRL, o historii powstania w getcie mówiono niewiele, nie odbywały się żadne uroczystości oraz nie uczono o tym w szkołach. ” Zdaliśmy sobie sprawę, że jeżeli nie przeprowadzimy kuracji wstrząsowej, to zostanie kompletnie zapomniane, stąd akcja żonkile, która ma już siedem lat” – powiedział Zygmunt Stępiński. Żółte żonkile otrzymywał w rocznicę wybuchu powstania jeden z uczestników walk w getcie Marek Edelman. „Ten kwiat stał się symbolem walki warszawskich Żydów” – mówi Piotr Wiślicki, przewodniczący stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. „To jest symbol, który nie daje zapomnieć o powstaniu i przypomina o tym, że było coś takiego jak getto warszawskie. Nie pozwala zapomnieć o Holokauście” – powiedział Piotr Wiślicki.

W tym roku w akcji weźmie udział prawie 2,5 tysiąca wolontariuszy, którzy przeszli specjalne historyczne przeszkolenie i poza rozdawaniem papierowych kwiatów będą też opowiadać o samym powstaniu w getcie warszawskim. Jedną z wolontariuszek jest Karolina Krzyżanowska. Jak mówi zdecydowała się na udział w akcji ze względu na zamiłowanie do historii oraz poczucie obowiązku. „Świadków historii jest coraz mniej, teraz młodsze pokolenie ma tę pałeczkę, by przypominać o tym co było” – powiedziała Karolina Krzyżanowska. Akcja „Żonkile” odbędzie się 19 kwietnia w Warszawie oraz w Łodzi.

Wolontariusze łącznie rozdadzą około 200 tysięcy papierowych żółtych kwiatów. W tym roku żółte żonkile trafią też do Nowego Jorku oraz do Parlamentu Europejskiego, gdzie będą rozdawane europosłom.

„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.