„Akt antypolski. Akt nienawiści przeciwko nam, nienawiści absolutnie niesprawiedliwej”.

285
EPA-EFE/HEIN HTET

W taki sposób prezydent Andrzej Duda skomentował atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego. Do zdarzenia doszło we wtorek, przed budynkiem ambasady.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że atak na polskiego ambasadora w Izraelu musi zostać wyjaśniony przez izraelskie władze. Jak powiedział prezydent, na razie wszystko wskazuje na to, że zdarzenie było „aktem antypolskim”, aktem „nienawiści przeciwko nam, nienawiści absolutnie niesprawiedliwej”. Andrzej Duda dodał, że sam zwalcza wszelkie przejawy antysemityzmu, uważając je za coś ohydnego i niegodnego, a przy tym absolutnie nie zgadza się na żaden akt antypolski. Do zdarzenia doszło wczoraj przed wejściem do siedziby polskiej placówki. Marek Magierowski został znieważony fizycznie i słownie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do władz izraelskich o ochronę życia i dobra polskich dyplomatów. Do siedziby MSZ w Warszawie została wezwana ambasador Izraela Anna Azari. Podczas spotkania przedstawiciele MSZ przekazali stanowisko izraelskiej dyplomatce. „Wyrażamy ubolewanie, że incydent miał miejsce i apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Prosimy również o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce w dniu wczorajszym i przedstawienia nam informacji na ten temat” – poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji Ewa Suwara. 

Izraelska ambasador wydała również specjalne oświadczenie. „Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy” – napisała Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę. Anna Azari wyraziła również nadzieję, że incydent nie przysłoni tego, co pozytywne w relacjach polsko-izraelskich.

W podobnym tonie wypowiedział się też zaatakowany ambasador – Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia. Dziś rano przemawiałem na konferencji poświęconej medycynie w czasie Holocaustu. Po południu spotkałem się z potomkami Żydów z Włodawy. Wiele wspaniałych opowieści o Polakach ratujących ich rodziców i dziadków. Pracujemy dalej, bez zmian”- napisał na Twitterze Marek Magierowski.