Ambasador Mark Brzeziński spotkał się z Polonią

110

Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w USA zorganizował spotkanie z Ambasadorem Markiem Brzezińskim w Chicago Union League Club w piątek, 24 czerwca.

Na spotkanie z Ambasadorem Brzezińskim przybyło ponad 100 przedstawicieli agencji rządowych, przywódców polonii amerykańskiej,  przywódców ukraińskich, przedstawicieli środowisk niemieckich, asyryjskiego, przywódców afro-amerykańskich.


Frank Spula powitał przybyłych gości, poinformował, że Ambasador Brzeziński otrzymal niezapowiedziane wcześniej wezwanie do Białego Domu na spotkanie z Prezydentem USA – Joe Bidenem, aby zdać relację z sytuacji w Polsce i w Europie, jeszcze przy wylotem prezydenta na Szczyt NATO do Hiszpanii.

W związku z tym Ambasador Brzeziński nie był w stanie przybyć osobiście do Chicago, ale wystapił wirtualnie i opowiedział o swojej działalności jako ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Przemawiał bezpośrednio z Departamentu Stanu USA. Mark pełni funkcję ambasadora od stycznia b.r. Jest to bardzo intensywna działalność w związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną, która trwa już ponad 100 dni.

W ciągu kilku miesięcy w Polsce gościło ponad 100 czołowych przywódców USA: Prezydent Joe Biden, Vice Prezydent Kamala Harris (nota bene – w piątek była w Chicago), Sekretarz Stanu Anthony Blinken, Sekretarz Obrony USA- Loyd Austin, Sekretarz Skarbu, Sekretarz Deparrtamentu Rolnictwa i około 100 czołowych przywódców Kongresu USA, łącznie z Nancy Pelosi, Marszałek Izby Reprezentantów.

Głównymi celami działania ambasadora Brzezińskiego w Polsce są kwestie bezpieczeństwa w Polsce i w Europie. W Polsce stacjonuje ponad 12,000 żołnierzy amerykańskich, we wschodniej części kraju. Polska jest wschodnią częścią bloku NATO.

Podpułkownik Andrew Adamczyk z Gwardii Narodowej Stanu Illinois uczestniczył w spotkaniu z Ambasadorem. Opowiadał nam o jego niedawnej wizycie w Polsce, o spotkaniach z amerykańskimi żołnierzami, z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Jest on odpowiedzialny w ING za strategiczne planowanie (Deputy Director – J5 Strategic Planning and Policy at Illinois National Guard). Gwardia Narodowa Illinois współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi od prawie 30 lat. Na zdjęciu z delegatkami z Legionu Młodych Polek w Chicago.

Na drugim miejscu jest obecnie pomoc humanitarna dla Ukrainy i dla uchodźców ukraińskich w Polsce. Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie i milionom ukraińskich uchodźców na wiele różnych sposobów: jest to pomoc rządowa, organizacji pozarządowych, amerykańskie firmy, kościoły.

Ambasador Brzezinski wyraził ogromne poczucie dumny z tego, że ma polskie pochodzenie. Z uznaniem opowiadał o gigantycznej pomocy udzielanej prezez Polaków blisko 4. milionom uchodźców ukraińskich w Polsce. Podkreślił, iż jest to jeden z największych masowych ruchów imigracyjnych w historiii ludzkości.

Oto jeden z przykładów zaangażowania Polonii i środowisk amerykańskich w pomoc dla Ukrainy. Maria Pappas, Skarbnik Powiatu Cook (druga od prawej) zaprosiła na spotkanie z Ambasadorem Brzezinskim wiele osób z innych grup etnicznych, min pastora Harrela, który wraz  z innymi pastorami afro-amerykańskimi pomagają w zbieraniu całych kontenerów z pomocą medyczną i innymi srodkami dla Ukrainy i dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce. Obok na zdjęciu Marta Farion, znana działaczka ukraińska w Chicago i Frank Spula, organizator, będący pod wrażeniem rozmachu akcji środowisk afro-amerykańskich.

Ambasador wskazał. Że szukają mozliwości pomocy dla Polski i dla około jednego miliona dzieci ukraińskich, które pójdą do polskich szkół na początku września. Wiele amerykańskich firm, instytucji angażuje się w niesienie pomocy dla Ukrainy. Innym z ciekawych faktów, które podkreślił ambasador Brzezinski to informacja, iż ponad 250,000 uchodzców z Ukrainy znalazło w Polsce pracę w ciągu kilku miesięcy.

Kolejne ważne kwestie to poszanowanie prawa i popieranie inicjatyw demokratycznych oraz działąnia na rzecz wzmocnienia ekonomii.

W czasie zadawania pytań po jego przemówieniu napisałem pytanie, do niego o wymianę akademicką pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Ambasador z wielkim entuzjazmem odniósł się do tej kwestii. Podkreślił, że on osobiście otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na naukę języka polskiego w Polsce. Potem otrzymał stypdenium Fulbrighta na studia doktoranckie w Polsce i pobyt prez dwa lata w Trybunale Konstytucyjnym. Ambasador z uznaniem popiera wiele inicjatyw w kwestiii wymiany akademickiej. Wystąpił już na różnych polskich uczelniach. Zamierza popierać tego typu współpracę.

Ambasador Brzeziński podziekował uczestnikom spotkania za przyjazd z różnych częsci Stanów Zjednoczonych na to spotkanie. Obiecał, że przy kolejnej okazji chce się spotkać z Polonią.

Ambasador Mark Brzeziński przyleciał na początku tego tygodnia do Waszyngtonu, stolicy Stanów Zjednoczonych na spotkania w Departamencie Stanu, na doroczną konferencję Szefów Misji, która gromadzi ambasadorów USA służących na całym świecie. We wtorek spotkanie otworzył Sekretarz Stanu Anthony Blinken, a nastepnie wystąpiła Samantha Powell, Szefowa Agencji Rozwoju Zagranicznego USAID. W centrum omawianych tematów jest temat pomocy Ukrainie. “Doświadczenie Polski ma szczególne znaczenie”, podkreslil Ambasador Brzezinski, Ambasador USA w Polsce.

Mark Brzezinski pełni w Polsce pełni funkcję ambasadora od 19 stycznia, 2022. Wiele wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę.

Brzezinski jest świetnie przygotowany do swojej roli ambasadora. Jest prawnikiem, doświadczonym dyplomatą, znakomicie znającym polskie i ukraińskie realia.

Frank Spula, Prezes Kongresu Poloniii Amerykańskiej od długiego czasu współpracuje z Ukraińskim Komitetem w Ameryce. Oprócz wspólnych oświadczeń potępiających agresję Rosji na Ukrainę, zorganizowano wiele form pomocy jak radioton, liczne wiece, koncerty, w których uczestniczyło spontanicznie wiele organizacji polonijnych, my jako liudize mediów.

Dodam również, że Kongres Poloniii Amerykańskiej na stan Illinois rozpoznał osiągnięcia naukowe Marka Brzezińskiego. W 1999 roku otrzymał Nagrodę jako Young Professional za jego publikację doktorską o przeobrażeniach konstytucyjnych w Polsce którą obronił na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na bazie tych badan opublikowal potem książkę o przeobrażeniach konstytucyjnych w RP „Struggle for the Constitutionalism in Poland”  Zmagania o Konstytucjonalizm w Polsce. Pisałem szereg artykułów n/t temat, robiliśmy wspólnie wywiady na ten i kilka innych tematów w tamtych czasach.

Przypomnimy, w środę , 19 stycznia, 2022 roku w Białym Domu Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony przez wiceprezydent USA Kamalę Harris na nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. 18 grudnia Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Wczesniej prezydent Joe Biden ogłosil jego nominacje.

Rodzina Brzezińskich ma ogromne osiagnięcia w życiu publicznym w Stanach Zjednoczonych.

Mark Brzeziński urodził się w USA w 1965 r. Od wielu lat związany jest z Partią Demokratyczną (jego brat Ian związany jest z Republikanami, a ich siostra Mika jest jedną z najlepiej znanych dziennikarek TV w USA). Był już również ambasadorem USA — w latach 2011-2015 reprezentował Biały Dom w Szwecji.

Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2008 r. był doradcą ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Już wówczas był przez Obamę rozważany na ambasadora w Polsce, ostatecznie wyjechał do Szwecji. Mark Brzeziński mówi po polsku, jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Drugi z synów Zbigniewa Brzezińskiego, Ian, pełnił role w Pentagonie podczas rządów George’a W. Busha i jest obecnie ekspertem think tanku Atlantic Council.

Mika Brzezinski to znana prezenterka telewizji informacyjnej MSNBC i współprowadząca poranny program Morning Joe.

Mark odegrał bardzo ważną rolę w zabiegach na rzecz zatrzymania dla Polski środków z Funduszu Przedsiębiorczości (Polish American Enterprise Fund), które potem zostały przekazane w wysokości 200 milionów dolarów w roku 2000 na działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (Polish American Freedom Foundation). Fundacja ta pomaga w realizacji wielu projektów w Polsce związanych z edukacją, ochroną środowiska, kształceniem.

Marek Brzeziński piastował odpowiedzialną funkcję rządową za czasów prezydenta Billa Clintona.  Interesującym faktem jest to, że zarówno były prezydent Bill Clinton, jak i M. Brzezinski mieli w Oxfordzie tego samego polskiego promotora – Dr. Zbigniewa Pełczyńskiego. Spotkaliśmy się z Dr. Pełczyńskim w czasie Szczytu NATO w Waszyngtonie i rozmawialiśmy na ten temat.

Duży wpływ na zainteresowania Iana i Marka Brzezińskich sprawami działalności politycznej w USA i zaangażowanie w sprawy Polski miał wpływ ich ojca Zbigniewa, na którego z kolei wywarł wplyw jego ojciec, a ich dziadek Tadeusz Brzeziński, który był polskim przedwojennym dyplomatą  i konsulem RP w Niemczech, a potem w Kanadzie w czasie II wojny swiatowej. Po zakończeniu II wojny  swiatowej jego dziadek zajmował się sprzedażą ubezpieczeń w Kanadzie. Mark podkreślił, że chce kontynuować służbę publiczną ojca i dziadka i ma z tego wielkie poczucie dumy.

Rodzina Brzezinskich wywiera duży wpływ na amerykańskie życie polityczne.

Ambasador Mark Brzezinski odgrywa teraz strategiczną rolę we współpracy pomiędzy USA a Polską. Posiada solidną reputację, cieszy się mocnym poparciem amerykańskich przywódców, prezydenta Joe Bidena i członków jego administracji. Życzymy mu dalszej owocnej służby publicznej.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk