Ambasador Polskiej Kultury

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

495
"Śląsk" w swojej historii zrealizował 8 tysięcy koncertów dla blisko 26 milionów widzów w 44 krajach znajdujących się na pięciu kontynentach / Foto: ARCHIWUM ZPiT "ŚLĄSK"

Po czterech latach Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" znów wystąpi w Stanach Zjednoczonych. Będzie to już dwunasta trasa koncertowa tej grupy folklorystycznej po Ameryce. Podczas tegorocznego tournee, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu "Śląska" zabrzmią m.in.: w Linden, NJ, Milford i Hartford, CT, Webster, MA, a także na nowojorskim Ridgewood i Staten Island.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Na tę markę Śląsk pracuje od 1953 roku i mimo że ma już swoje lata nie traci żywiołowości, wciąż zaskakując kolejne pokolenia pięknem i oryginalnością. Każdy, kto słyszy pierwsze słowa takich pieśni, jak „Helokanie” czy „Ondraszek”, każdy, kto choć raz w wykonaniu artystów Śląska zobaczył góralskie tańce, na dźwięk tych nut od razu przywołuje wspomnienie zielonych beskidzkich hal i ostrych tatrzańskich turni, a na ich tle widzi serię barw charakteryzującą zespół z Koszęcina. Taka jest siła czaru muzyki, tańca i śpiewu Śląska, który od ponad pół wieku wzrusza serca publiczności.

Od 66 lat Śląsk jest Ambasadorem Polskiej Kultury na świecie, piewcą narodowego dziedzictwa kulturowego, ze szczególną atencją traktując swoje śląskie korzenie. Pieśni, które są dziś znakiem rozpoznawczym zespołu: „Karolinka”, „Starzyk”, „Gąska” – nieodłącznie kojarzą się każdemu Polakowi ze Śląskiem. Choć śląskie pieśni i tańce stały się podstawą repertuaru zespołu, to jego oferta artystyczna jest znacznie szersza.

Śląsk posiada kilkanaście różnorodnych programów prezentujących nie tylko bogaty folklor ziemi, od której zespół przyjął nazwę, ale i folklor większości regionów Polski. Są także tańce narodowe, utwory chóralne i oratoryjne kompozytorów polskich i światowych. Bardzo ważną pozycją w repertuarze Śląska jest też muzyka sakralna – od kolęd po pieśni maryjne i patriotyczne, od oratoriów po msze żałobne.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” po raz dwunasty będzie koncertował w Stanach Zjednoczonych / Foto: ARCHIWUM ZPiT „ŚLĄSK”

Śląsk to obecnie instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 150 koncertów rocznie. Śląsk to łącznie blisko 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, tworzonego przez chór, balet i orkiestrę.

Zespół jest wielkim Ambasadorem Polski; w swojej historii zrealizował 8 tysięcy koncertów dla blisko 26 milionów widzów w 44 krajach znajdujących się na pięciu kontynentach. Wszędzie przyjmowany jest owacyjnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności i potrzebom współczesnego rynku muzycznego Śląsk utrwala swoją twórczość także na płytach CD i DVD. W swoim dorobku ma m.in. serię fonograficzną 16 płyt, wśród których znalazło się 5 złotych i jedna platynowa, a kilka otrzymało nominację do Fryderyków – Nagrody Akademii Fonograficznej.

Na szczególną wagę zasługują ostatnio wydane dwie pozycje fonograficzne: „Litanie Ostrobramskie”, z okazji 200-lecia urodzin wspaniałego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, oraz „Pieśń o ojczyźnie”, wydana na okoliczność 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W ostatnich latach pojawiły się także płyty DVD, m.in. z zapisem sztandarowego koncertu ludowo-narodowego: „A to Polska właśnie”, jak i filmy dokumentalne poświęcone twórcom zespołu – Stanisławowi Hadynie i Elwirze Kamińskiej.

Śląsk jako dynamicznie rozwijająca się instytucja kultury pozytywnie wpływa na wizerunek Polski nie tylko poprzez działalność koncertową. Zespół podejmuje się kolejnych wyzwań, które poszerzają jego statutową działalność. Prężnie działające Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej popularyzuje edukację kulturalną wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli. Pionierskie dokonania Centrum pokazują, jak ogromne jest zapotrzebowanie na kontakt z żywą kulturą.

W siedzibie zespołu z olbrzymim powodzeniem odbywają się warsztaty wokalno-taneczne, podczas których najlepsi pedagodzy w dziedzinie tańca i śpiewu kształcą młodych adeptów tych sztuk. Siedziba zespołu od wielu lat jest otwarta. Znajdą w niej gościnę wszyscy, którzy chcą obcować z kulturą regionalną, pragną znaleźć dogodne warunki do pracy twórczej czy turystyki i odpoczynku, w czasie organizowanych przez Śląsk imprez plenerowych i koncertów.

Urokliwa siedziba zespołu pozwala nie tylko na odpowiedni komfort pracy artystów i pedagogów, jest także jedną z pereł śląskiej architektury i materialnym dziedzictwem Polski. W 2014 roku, po wielu latach kompleksowych prac remontowych, zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie odzyskał swój dawny blask dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Dziś siedziba zespołu Śląsk zachwyca swoim architektonicznym pięknem i funkcjonalnością, przyciągając do Koszęcina tysiące gości.

Publiczność coraz chętniej zagląda do Koszęcina, korzystając z profesjonalnych warsztatów artystycznych, zwiedzając piękną siedzibę zespołu i poznając tajniki zakulisowego życia Śląska. Nie każdy bowiem wie, że artysta w czasie koncertu przebiera się około 12 razy i ma na to zaledwie kilka minut. Stroje na koncerty jadą tirem, w specjalnych szafkach, w których każdy z artystów ma przygotowany komplet szytych na miarę strojów oraz szkatułkę z kosmetykami do charakteryzacji. Na koncert w pełnym składzie (chór, balet, orkiestra) zespół zabiera blisko 7 ton strojów. W zespołowych magazynach jest 21 tysięcy kompletów strojów – około 24 ton – z których większość ma kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat!

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest Ambasadorem Polskiej Kultury / Foto: ARCHIWUM ZPiT „ŚLĄSK”

Zespół Śląsk, dbając o perfekcyjny efekt sceniczny, przygotowuje się do koncertów, począwszy od uszycia stroju aż po własny transport. W koszęcińskiej siedzibie zespołu jest pracownia krawiecka, w której stroje są szyte i naprawiane. Jest też „śląski” szewc i własna pralnia, gdzie po koncertach trafia ponad setka sztuk bielizny: bluzek, koszul i halek. Na każdy koncert podróżuje także ekipa techniczna, która wiezie ze sobą wszystko co niezbędne, aby przygotować akustykę, oświetlenie i scenę do koncertu. Większość roku zespół spędza poza swoją siedzibą. „Śląską” flotę uzupełniają więc cztery autokary, którymi artyści podróżują po całej Europie.

Od początku swojego istnienia Śląsk regularnie podróżuje po świecie, bywając także w Ameryce. Po raz pierwszy publiczność za oceanem zobaczyła polskie tańce i pieśni w wykonaniu artystów z Koszęcina w 1959 roku. W swojej historii Śląsk koncertował w Stanach Zjednoczonych w 1974, 1978, 1985, 1989, 1998, 2004, 2005, 2008, 2012, 2013 i 2015. Do dzisiaj można było ponownie podziwiać kunszt wykonawczy zespołu „za wielką wodą” kilkakrotnie.

Spotkania z Polonią są niezmiennie pełne emocji i wzruszeń, zwłaszcza jeśli – tak jak w tym roku – odbywają się w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie po raz pierwszy zespół wprowadza polską publiczność za oceanem w świąteczny nastrój. W grudniu 2008 roku Śląsk towarzyszył Polonii podczas dwutygodniowego tournee w stanach: Michigan, Illinois i Teksas.

Koncerty najpiękniejszych kolęd i pastorałek odbywały się m.in. w Chicago, Burbank, Houston, San Antonio, a także w miejscowościach Panna Maria i St. Hedwig. Wigilię Bożego Narodzenia zespół spędził wówczas pod teksańskimi palmami, gdzie spotkał się z potomkami śląskich emigrantów sprzed 150 lat.

Również głęboko zapamiętane zostało tournee w 2012 roku, kiedy to zespołowi przyszło zmierzyć się z huraganem Sandy, realizując jednakże trasę w całości, niejako na przekór siłom natury, a ku wielkiej radości oczekujących ich rodaków.

Podczas tegorocznego, amerykańskiego tournee świąteczny koncert kolęd, pastorałek oraz pieśni patriotycznych w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę zabrzmi m.in. w Hartford, Webster, Syracuse, Ottawie, Toronto, Mississauga, Hamilton, Milwaukee, Chicago, Nowym Jorku, a cała trasa rozpocznie się występem w Linden, NJ.

Śląsk to zachwycający fenomen artystyczny, a przede wszystkim świeżość, żywiołowość, radość życia, wdzięk, elegancja – cechy wypracowane przez pierwszych członków zespołu i przekazywane kolejnym pokoleniom artystów. To dzięki temu widowiska Śląska są nadal tak współczesne, a każda z kilkunastu propozycji programowych zespołu jest artystycznym wydarzeniem, które wzrusza i na długo pozostaje w pamięci.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny prowadzony jest pod kierownictwem dyrektora Zbigniewa Cierniaka – artystę śpiewaka i menedżera związanego z zespołem od przeszło 27 lat i uhonorowanego wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko piękny śpiew, taniec i stroje ludowe, ale także urodziwe wokalistki / Foto: ARCHIWUM ZPiT „ŚLĄSK”

******

W OKOLICY METROPOLII NOWOJORSKIEJ ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” WYSTĄPI:
5 grudnia, czwartek, godz. 8 wiecz.
Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus,131 E. Edgar Rd., Linden, NJ 07036
6 grudnia, piątek, godz. 8 wiecz.
Kościół św. Alojzego, 382 Onderdonk Ave., Ridgewood, NY 11385
7 grudnia, sobota, godz. 7:30 wiecz.
Kościół św. Stanisława Kostki, 109 York Ave., Staten Island, NY 10301
8 grudnia, niedziela, godz. 1:30 ppoł.
Veterans Memorial Auditorium, 70 West River St., Milford CT, 06460
8 grudnia, niedziela, godz. godz. 6 wiecz.
Katedra św. Józefa, 140 Farmington Ave., Hartford CT, 06105
9 grudnia, poniedziałek, godz. 7:30
Bazylika św. Józefa, 53 Whitcomb St., Webster MA, 01570

Bilety w cenie 40 dol. dostępne są w Księgarni Polonia na Greenpoincie (718) 389-1684, agencji Sawa Travel w Garfield, NJ (973) 478-6611, a także w sekretariatach parafii, które będą gościć zespół, i na stronie www.polskiexpress.com.