Ambasador USA w Polsce o ustawie 447

302
Twitter.com

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że ustawa 447.” to jednorazowy raport dla amerykańskiego Kongresu”. Wspomniane przepisy zobowiązują władze Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. 

Georgette Mosbacher podkreśliła w swoim wpisie, że ustawa nie nakłada na nikogo obciążeń finansowych ani prawnych. „Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji” – napisała ambasador.

Tego samego dnia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Warszawie nie dojdzie do planowanego wcześniej spotkania z izraelską delegacją. „W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – oświadczyło MSZ.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówił wcześniej, że ustawa 447. nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski. Nawiązując do przyjęcia prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, wyjaśnił, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu. 

Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków. 

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł „Marsz Stop 447” zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, z udziałem przedstawicieli ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i rolników z AGROunii.