Amerykańskie F-35A wylądowały na Litwie

209
EPA-EFE/PETER KLAUNZER

Amerykańskie myśliwce F-35A wylądowały dzisiaj w bazie lotniczej w Szawlach, na Litwie. Maszyny zostały przemieszczone do baz w Polsce, na Litwie i w Estonii w ramach odbywających się po raz pierwszy w regionie ćwiczeń obrony powietrznej amerykańskiego wojska pod nazwą „Rapid Forge”.

Wcześniej na Litwę przyleciały inne samoloty biorące udział w manewrach „Rapid Forge”. Są to myśliwce F15E oraz samolot transportowy C 130J. Wszystkie maszyny należą do amerykańskich sił powietrznych i na co dzień stacjonują na terenie Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jak podało w komunikacie litewskie ministerstwo obrony baza w Szawlach służy myśliwcom F-35A do przeprowadzenia procedury szybkiego tankowania i rozpoczęcia ćwiczeń w litewskiej przestrzeni powietrznej.

Celem manewrów „Rapid Forge” jest skrócenie czasu, koniecznego do rozpoczęcia ataku i wsparcia sojuszników. Jest to jedna z najnowszych strategii Pentagonu, dzięki której testowane są najbardziej nieprzewidywalne scenariusze bojowe. Ma to przynieść w przyszłości dużą przewagę wobec potencjalnego przeciwnika. Dzięki nowej koncepcji żołnierze biorący udział w ćwiczeniach odbywających się za granicą mogą odbywać krótsze i częstsze szkolenia wojskowe.