Andrew Cuomo: Najgorsze za nami

390
EPA-EFE/US NAVY/CHIEF MC BARRY RILEY HANDOUT

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, powiedział, że “najgorsze minęło” i jeśli nowojorczycy “będą nadal mądrzy, to będzie można powoli wracać do normalności”. Dodał też, że o końcu walki z epidemią będzie można mówić, gdy pojawi się szczepionka, a ta ma być dostępna najwcześniej za rok. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich obostrzeń. Przede wszystkim dotyczących izolacji i dystansu społecznego.  

Gubernator, pytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, o sytuacje dotyczącą walki z epidemią koronawirusa, powiedział, że “najgorsze może być już za nami i jest za nami, chyba że zrobimy coś nieodpowiedzialnego”. Dodał też, że wystarczą dwa lub trzy dni lekkomyślnego zachowania, by liczba chorych ponownie zaczęła rosnąć. W drugim tygodniu kwietnia zanotowano w stanie Nowy Jork, ponad 5 tys. zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem. Ok. 19 tys. osób jest leczonych w nowojorskich szpitalach. Zmalała liczba osób, które wymagały podłączenia do respiratorów, a także chorych przyjmowanych do szpitali. Andrew Cuomo: Najgorsze za nami 

Liczba osób, które uzyskały dodatni wynik testu na obecność wirusa w niedzielę, 12 kwietnia wyniosła 6337 i była najniższa od prawie trzech tygodni. “Kontrolujemy rozprzestrzenianie się wirusa, ale wciąż musimy być sprytniejsi” – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Andrew Cuomo. – W sobotę, 11 kwietnia zmarło 758 osób, dzień później 671. W niedzielę wielkanocną przekroczyliśmy 10 tys. ofiar koronawirusa w stanie od początku pandemii. Wiem, że każdy by chciał, aby to się już wreszcie skończyło. Uwierzcie mi, ja tego pragnę dwa razy bardziej niż wy – mówił gubernator – Ale o końcu walki z epidemią będziemy mogli mówić, gdy pojawi się szczepionka. Ta ma być dostępna najwcześniej za rok, a może za 18 miesięcy” – dodał. Cuomo poinformował też, że razem z gubernatorami kilku innych stanów: Connecticut, New Jersey, Pensylwanii, Delaware, Rhode Island i Massachusetts rozmawiają o skoordynowanym planie otwarcia firm i szkół.