Andrzej Duda: Uchwalenie Konstytucji było niezwykłym wydarzeniem w dziejach Polski i świata

139
EPA-EFE/RAFAL GUZ
Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas uroczystości Konstytucji 3 maja, że w historii każdego narodu są takie momenty, które ukształtowały jego tożsamość, kulturę i mentalność. Są takie narody, których losy wpłynęły na bieg historii świata i na kształtowanie się ustrojów w Europie. Zaznaczył, że takim narodem są Polacy, bo wpłynęli na jego losy i ukształtowali dzisiejszy świat.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uchwalenie Konstytucji 3 maja było niezwykłym wydarzeniem w dziejach Polski i świata. Prezydent podkreślił, że była to druga na świecie, po amerykańskiej, nowoczesna konstytucja. Zaznaczył, że był to akt niezwykły, świadectwo wielkiej mądrości, przenikliwości i wielkiego patriotyzmu ludzi, którzy wtedy tę konstytucję dla ratowania Polski stworzyli. Andrzej Duda powiedział, że konstytucja była także pomnikiem polskiej myśli prawniczej, demokratycznej i polskiego parlamentaryzmu.

Andrzej Duda podkreślił także, że od 30 lat żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie. Przypomniał, że to dzięki Polakom został obalony mur berliński i żelazna kurtyna. Andrzej Duda podkreślił, że pokojowe odrzucenie komunizmu w 1989 roku było wielkim darem Polski dla krajów Europy Środkowej, które także zrzuciły sowieckie jarzmo. Zaznaczył, że dziś jest dobry okres w dziejach Polski, gdyż żyjemy w wolnym kraju. Andrzej Duda powiedział, że obecna niepodległa ojczyzna trwa już dłużej niż II Rzeczpospolita. Podkreślił, że mamy wielką, dziejową szansę na to, żeby zbudować silne państwo, które będzie się liczyło w Europie i na świecie. 

EPA-EFE/RAFAL GUZ

Prezydent powiedział, że chyli czoło i dziękuje wszystkim tym, którzy wprowadzili nas do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. “Dzięki ich staraniom, dzięki ich decyzjom, także dzięki słowom Ojca Świętego Jana Pawła II dzisiaj jesteśmy w tych największych na świecie sojuszach. To był pokaz mądrości politycznej. Tam trzeba być i tam warto być” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent opowiedział się także za wpisaniem do ewentualnej przyszłej konstytucji słów o członkostwie Polski w Unii Europejskiej i NATO. Andrzej Duda odniósł się do opinii o potrzebie zmian w ustawie zasadniczej. Podkreślił, że obecnie dla Polaków najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa i należy dyskutować nad zmianami w konstytucji.

Prezydent powiedział, że należy się starać, aby obecna konstytucja była dobrze wypełniana. Podkreślił, że ważne jest, aby jej zapisy były prawdziwe i odczuwalne dla zwykłego obywatela. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.