Andrzej Duda z zaproszeniem do Białego Domu

208
PREZYDENT.PL

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że zaproszenie wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. 

Szef Gabinetu Prezydenta mówił, że datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca. Według informacji Polskiego Radia, do spotkania obu przywódców w Waszyngtonie ma dojść 12 czerwca. Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że szczegóły, co do terminu i programu wizyty w Waszyngtonie przedstawi strona amerykańska, która będzie gospodarzem. Wyraził nadzieję, że spotkanie uda się połączyć z planowaną na czerwiec wizytą gospodarczą prezydenta w USA dotyczącą energetyki i biznesu.

Krzysztof Szczerski pytany, jakie tematy podczas spotkania chciałby poruszyć Andrzej Duda, powiedział, że będą to: „kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska”.

Prezydencki minister dodał, że tematem rozmowy może być także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. „Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej obecności w Polsce i harmonogram wdrażania” – poinformował Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydenci będą też zapewne rozmawiać o zakupie amerykańskiego uzbrojenia dla Polski.

Krzysztof Szczerski nie wykluczył, że rozmowy mogą też dotyczyć podpisanej w maju przez prezydenta Donalda Trumpa Ustawy 447 – o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono. W grudniu ubiegłego roku amerykański Senat zaaprobował jednogłośnie projekt ustawy, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. „Jeśli będą takie pytania, my będziemy spokojnie wyjaśniać stanowisko polskie, że ta kwestia jest w polskim rozumieniu zamknięta” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski powiedział też, że podczas wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda potwierdzi również zaproszenie dla prezydenta USA, do udziału w Polsce we wrześniowych obchodach wybuchu II wojny światowej.