Antoni Chrościelewski doceniony i godnie uhonorowany

541
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Antoniemu Chrościelewskiemu w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył konsul generalny Adrian Kubicki / Foto: KONSUL MATEUSZ GMURA

Sybirak i uczestnik bitwy o Monte Cassino, a także aktywny działacz polonijny Antoni Chrościelewski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym.

“Był to dla mnie bardzo ekscytujący moment mojego życia. Nie spodziewałem się tak wielkiego odznaczenia od polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Czułem dreszcze, gdy dowiedziałem się, że taki order ma mi zostać przekazany przez konsula generalnego” – powiedział “Nowemu Dziennikowi” Antoni Chrościelewski, po tym jak został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się w środę, 30 września, w domu odznaczonego weterana, a przewodniczył jej konsul generalny Adrian Kubicki. Wziął w niej także udział konsul Mateusz Gmura oraz Marek Chrościelewski, syn pana Antoniego. Order został mu przyznany postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 4 marca br. “za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii amerykańskiej” – czytamy w uzasadnieniu tej decyzji.

Antoni Chrościelewski na początku września skończył 96 lat. Znany jest w polonijnym środowisku jako aktywny działacz zarówno społeczny jak i kombatancki. Jest wieloletnim komendantem działającego w Nowym Jorku Okręgu 2. Stowarzyszena Weteranow Armii Polskiej w Ameryce oraz prezesem Polskiego Domu Narodowego “Warsaw” na Greenpoincie, który w latach 70. ub.w. uratował przed sprzedażą i likwidacją. Warto podkreślić, że jest to funkcja pro bono, za którą nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Pełni ją od 1980 r., a w radzie dyrektorów zasiada dziesięć lat dłużej.

“Obejmując tę funkcję, miałem świadomość, że Polski Dom Narodowy jest na skraju bankructwa – był zadłużony na 50 tys. dolarów. Zresztą podobnie było z Domem Weterana na Manhattanie, który był już wystawiony na sprzedaż, kiedy tam przyszedłem i udało mi się go ocalić. Obecnie generuje on dosyć duży dochód, pozwalający nam nie tylko na działalność Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, ale także na wspieranie innych organizacji i akcji” – mówił z dumą pan Antoni jakiś czas temu podczas jednego z wywiadów jakie udzielił “Nowemu Dziennikowi”.

Antoni Chrościelewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii amerykańskiej / Foto: KONSUL MATEUSZ GMURA

Działacz i weteran wojenny, odznaczony niedawno Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, do Nowego Jorku przyjechał na początku lat 50. ub. wieku. Szybko uświadomił sobie, że w Stanach Zjednoczonych może stworzyć swój własny świat, niezależny od otoczenia, i ten plan zaczął od razu wprowadzać w życie.

W Nowym Jorku przez pierwszych 21 lat pracował w amerykańskiej firmie na Manhattanie, dzięki czemu bardzo dobrze poznał funkcjonowanie biznesu oraz wiele ważnych osób. Później założył własną firmę, zajmującą się urządzeniami regulującymi i kontrolującymi klimatyzatory w dużych budynkach na Manhattanie. To pozwoliło mu zdobyć odpowiednią stabilność finansową, przez co chętnie wspierał inne organizacje. Wiele z nich do dnia dzisiejszego działa przy Polskim Domu Narodowym “Warsaw” na Greenpoincie, który jest ich siedzibą i dzięki któremu ciągle istnieją. A obiekt ten świetnie funkcjonuje pod jego zarządem.

Antoni Chrościelewski był także – wraz ze swoją nieżyjącą już żoną Lunią – założycielem chóru Angelus, który mimo nienajlepszych czasów dla polonijnych śpiewaków świetnie prosperuje i ciągle się rozwija. Pełni w nim funkcję honorowego prezesa.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski działacz bez względu na swój wiek oraz stan zdrowia, jest ciągle aktywny w polonijnym środowisku, i do czasu pojawienia się pandemii koronawirusa chętnie brał udział w różnych uroczystościach i wydarzeniach.

W okresie swojej młodości Antoni Chrościelewski przeszedł gehennę syberyjskich łagrów, a także cały szlak szkoleniowy i bojowy 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, włącznie z jedną z najważniejszych bitew drugiej wojny światowej – Bitwą o Monte Cassino.