Artystycznie i twórczo w Centrum Polsko-Słowiańskim

Dzień Dziecka na Greenpoincie

181
Chór Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego zdobył miejsce pierwsze w konkursie Talent Show / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

Konkurs muzyczny "Talent Show" oraz plastyczny "Wyobraźnia", a także wystawa prac malarskich uczniów prof. Krzysztofa Zacharowa i koncert "Bajkowe piosenki" Artura Gotza stanowiły główne atrakcje imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka w Centrum Polsko-Słowiańskim.

“Na taką imprezę czekaliśmy od dawna. Cieszę się, że w końcu nasze dzieci mogły się wyszaleć wraz z innymi i skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych” – powiedziała pani Katarzyna dodając, że jej córki przy okazji poznały nowe koleżanki. Podobne sytuacje mieli inni rodzice, którzy tegoroczny Dzień Dziecka postanowili uczcić na imprezie zorganizowanej w niedzielę, 5 czerwca, w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie.

Uczestników imprezy powitali jej organizatorzy (od lewej): Marian Żak, prezes CP-S, jego dyrektor wykonawcza Agnieszka Granatowska oraz Joanna Mrzyk, koordynatorka Dnia Dziecka / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

A atrakcji, które tam czekały na milusińskich, nie brakowało. Był dmuchany zamek do skakania, zjeżdżalnia, malowanie twarzy i różne zabawy typu arts & crafts, a także wiele łakoci oraz smakołyków, jak np. domowe gofry oraz naleśniki z bitą śmietaną i owocami, prażona kukurydza, wata cukrowa oraz różnorakie słodycze. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki, do którego można było wejść i zobaczyć go od środka, a nawet zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Niesamowitą popularnością cieszyły się tzw. kreatywne części imprezy, do których na pewno zaliczały się dwa konkursy. Jeden związany był z muzyką, a drugi z plastyką. Oba wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci i ich rodziców oraz publiczności.

Podczas tzw. Talent Show niektórym młodym wykonawcom akompaniował pianista Dominik Grzyb, nauczyciel z Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego. Były także dzieci, które same grały na fortepianie lub innym instrumencie jak np. gitara, keyboard czy też skrzypce. Repertuar jaki zaprezentowali był bardzo zróżnicowany. Można było usłyszeć zarówno piosenki dziecięce, jak np.: “Puszek Okruszek”, “Lato pachnące miętą”, “Mama zadumana” czy też “A ja wolę moją mamę”, jak również utwory patriotyczne, klasyczne, a nawet disco polo. To pokazywało bardzo duży potencjał drzemiący w polonijnych dzieciach oraz ich szerokie zainteresowania muzyczne.

Uczestnicy konkursu Talent Show z przedstawicielami Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. Wszyscy młodzi wykonawcy otrzymali nagrody ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

Swoje umiejętności zaprezentowali: Liliana Gwóźdź, Khloe Kropiewnicki, Amelia Miga, Ania Duda, Franek Brzozowski, Emilia Idec, Daniel Łuczaj, Elizabeth Pulick, Eliana Molina, Adam Peza, Victoria Magda oraz chór Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego.

Komisja konkursowa chyba nie miała zbyt łatwego zadania, bowiem jak podkreśliła podczas ogłaszania werdyktu jedna z jurorek Bożena Konkiel, właścicielka Kobo Music Studio i zarazem sekretarz Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, “wszystkie dzieci udowodniły, że mają ogromy talent”. Ostatecznie miejsce pierwsze (100 dolarów) zdobył chór Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego, a miejsce drugie (50 dolarów) skrzypaczka i pianistka Eliana Molina.

Prof. Krzysztof Zacharow przeprowadził wśród uczestników imprezy konkurs plastyczny “Wyobraźnia” / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

Z kolei konkurs plastyczny “Wyobraźnia” został przeprowadzony pod okiem prof. Krzysztofa Zacharowa i również cieszył się dużym zainteresowaniem. Laureatami zostali: Kaja Szpanelewska (12 lat), Emily Zacharow (8 lat), Adriana Rodrige (9 lat), Lyly Jalilova (8 lat), Sofy (12 lat) oraz David (5 lat). Konkursowi plastycznemu towarzyszyła wystawa prac malarskich uczniów prof. Krzysztofa Zacharowa, kształcących swoje umiejętności artystyczne w trakcie zajęć, które prowadzi w ramach jednego z programów Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Na zakończenie imprezy wystąpił znany polski aktor i piosenkarz Artur Gotz, który zaprezentował kilka piosenek dziecięcych wciągając do wspólnego śpiewu i zabawy maluchy, a nawet ich rodziców.

Koncert “Bajkowe piosenki” w wykonaniu Artura Gotza zakończył imprezę zorganizowaną z myślą o najmłodszych / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczny Dzień Dziecka na pewno należał do bardzo udanych tego typu imprez organizowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie. W imprezie wzięło udział ok. 250 osób i na pewno miała ona bardzo rodzinny i międzynarodowy charakter, co bardzo cieszyło organizatorów.

“Przez dłuży czas, w związku z pandemią, podobnie jak wszędzie tak i tutaj, nic się nie działo dlatego nasza impreza miała bardzo duże zainteresowane i dzieci niesamowicie się cieszyły, że mogą się razem zabawić. Pogodna nam dopisała, było bardzo dużo atrakcji zarówno artystycznych, plastycznych, jak i różnych zabaw” – podkreśliła z dumą Joanna Mrzyk, koordynatorka całego wydarzenia.

Radości nie kryła również Agnieszka Granatowska, dyrektorka wykonawcza Centrum Polsko-Słowiańskiego.

“Staramy się, aby nasze imprezy były adresowane do całej lokalnej społeczności, a nie tylko dla dzieci polskojęzycznych. W tym roku udało nam się przyciągnąć bardzo dużo młodych ludzi, rodzin mieszanych i dzieci dwujęzycznych. Dlatego bardzo się z tego powodu cieszymy, ponieważ chcemy, żeby nasza organizacja była pomostem łączącym nie tylko polskojęzyczną, ale całą lokalną społeczność. Jest to pierwszy krok, ale w dalszej perspektywie planujemy, aby każde nasze wydarzenie miało taki charakter” – podkreśliła Agnieszka Granatowska. Dodała, że również bardzo cieszy ją fakt, że przyszło bardzo dużo nowych osób i dzieci, które do tej pory nie odwiedzały CP-S. Zadowolona była także z dużego zainteresowania konkursem Talent Show, podczas którego mali wykonawcy zaprezentowali bardzo zróżnicowaną muzykę.

Podczas występów artystycznych rodzice i publiczność bardzo kibicowali swoim faworytom / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

“Wystąpiło wiele utalentowanych maluchów. Wśród nich byli wychowankowie KOBO Music Studio, uczniowie z różnych szkół, w tym m.in. z Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego oraz Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Greenpointu” – powiedziała dyrektor wykonawcza dodając, że to pokazuje, że ich impreza przyciągnęła dzieci z całego Greenpointu, a nawet z sąsiednich dzielnic. Jej zdaniem to efekt ciekawego programu i wielu atrakcji jakie zaproponowali.

Prócz tych typowo związanych z zabawą pojawiły się także elementy edukacyjne np. specjalny szkoleniowy pojazd strażacki, w którym były przedstawione wszelkie zagrożenia pożarowe jakie czyhają na dzieci w domu, jeżeli nie będą zachowywały się zgodnie z określonymi procedurami bezpieczeństwa czy też będą igrały z ogniem. Byli też sponsorzy, którzy uczestniczyli w imprezie i na stoiskach wystawiali oraz reklamowali swoje usługi.

“Myślę, że każdy na tym zyskał, zarówno dzieci, bo mogły świetnie i wesoło spędzić tutaj czas, a także ich rodzice bo mogli zawrzeć nowe znajomości oraz dowiedzieć co ciekawego słychać wśród polonijnych biznesów” – powiedziała Agnieszka Granatowska. Dodała, że słowa uznania należą się przede wszystkim dla Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, która zadecydowała, że każdego roku instytucja ta będzie sponsorem Dnia Dziecka w polskiej dzielnicy, imprezy podczas której wszyscy okoliczni mieszkańcy będą mogli się spotkać i wspólnie miło spędzić czas.
Niedzielna impreza była bezpłatna jednak w jej trakcie były zbierane donacje oraz przeprowadzono loterię, z której dochód przeznaczony był na renowację nagłośnienia sali galeryjno-koncertowej przy Kent Street, w której to wydarzenie się odbywało.

Wata cukrowa to ulubiony przysmak najmłodszych / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

“Udało nam się już wyposażyć w odpowiedni sprzęt salę przy Java Street. Zrobiliśmy to dzięki współpracy naszej Rady Dyrektorów oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem odpowiedniego nagłośnienia.Teraz chcemy podobnie zrobić w tej drugiej sali, gdzie odbywała się dzisiejsza impreza, żeby mogły z niej korzystać także różne inne organizacje i instytucje chcące z nami współpracować i organizować w niej wystawy, występy i przedstawienia teatralne” – wyjaśniła dyrektor wykonawcza CP-S. Agnieszka Granatowska dodała, że zarówno ona, jak i Rada Dyrektorów dziękują wszystkim uczestnikom oraz sponsorom i zachęcają do wspierania oraz dotowania działalności tej organizacji.

Radości z przebiegu tegorocznego Dnia Dziecka w Centrum Polsko-Słowiańskim nie krył również prezes jego Rady Dyrektorów.

“To była bardzo udana i potrzebna impreza. Mieliśmy do wykorzystania całą zamkniętą ulicę oraz nasze pomieszczenia. Dzieci się świetnie bawiły i miały do dyspozycji bardzo dużo miejsca. Nie brakowało też atrakcji i konkursów” – podkreślił Marian Żak. Prezes CP-S przekazał też podziękowania skierowane do wszystkich wolontariuszy oraz pracowników, którzy dołączyli do osób udzielających się społecznie przy tym wydarzeniu.

“Nasi pracownicy nie mieli obowiązku przychodzić na tę imprezę i pomagać przy jej przebiegu, a mimo to wszyscy dobrowolnie przyszli i chętnie pracowali na zasadzie wolontariatu. Tego wcześniej nie było i to jest bardzo budujące oraz pokazuje, że atmosfera wśród nas jest bardzo dobra. Za to serdecznie dziękuję i cieszę się, że nie tylko Rada Dyrektorów pracuje społecznie, ale jak jest potrzeba to również dołączają do niej pracownicy etatowi” – podkreślił Marian Żak.

Zarówno wolontariusze, jak i pracownicy chętnie pomagali przy organizacji zabaw dla najmłodszych / Foto: WOJTEK MAŚLANA/NOWY DZIENNIK

***
Centrum Polsko-Słowiańskie, jako główny sponsor i organizator imprezy z okazji Dnia Dziecka dziękuje wszystkim firmom i osobom za finansowe wsparcie. Wśród sponsorów byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Red Oak Renovations Corp, Dartom Construction, AMN Corporation Heating & Plumbing Contractor, DF Studio NYC, Voyager Club USA, Jepol Construction, Nova Restoration, Greenpoint Insurance Brokerage, Forteca Estate, Professional Mortgage Solutions, Dom European Home Decor, Altru Chemists Pharmacy, Termomix-Agnieszka Górska, Forever-produkty na bazie aloesu-Agnieszka Socha, Dr. Bożena Piekarz-Lesiczka, Zero Waste Natural Skin Care, A-Z Party Rentals i Ewa Śledziewska.