„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”

256
Od maja w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego na Manhattanie można oglądać przejmującą wystawę przygotowaną między innymi przez Muzeum Auschwitz. Ekspozycja przedstawia między innymi przedmioty należące do więźniów obozu i zdjęcia. Będzie dostępna do stycznia.

Jak mówią twórcy ekspozycji, skupia się ona na Auschwitz nie tylko jako autentycznej przestrzeni największego udokumentowanego masowego mordu w historii ludzkości, ale też jako symbolu bezgranicznego wyrazu nienawiści i ludzkiego okrucieństwa. W Nowym Jorku prezentowanych jest ponad 700 oryginalnych obiektów. W tym osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Prezentowane są też betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia niemieckiego obozu zagłady, fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów, biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hossa. Jest też maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji Model 2 wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski. 

FOTO: Auschwitz.org

„Upamiętniając ofiary Auschwitz powinniśmy także odczuwać moralny dyskomfort. Antysemickie, nienawistne i ksenofobiczne ideologie, które w przeszłości doprowadziły ludzkość do katastrofy, jaką był Auschwitz, nadal wydają się obecne w naszym życiu” – uważa Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. – Nadal zatruwają ludzkie umysły i wpływają na nasze obecne postawy. To dlatego edukacja o Holokauście nie powinna ograniczać się do lekcji historii. Powinna być ona częścią programów nauczania w ramach zajęć politologii, edukacji obywatelskiej, etyki, nauk o mediach i religii. Ta wystawa jest jednym z narzędzi, którymi możemy się posługiwać- dodaje. Z kolei Michael S. Glickman, dyrektor Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego przypomina, że „żydowski styl życia został niemal wymazany na zawsze. Udokumentowane fakty historyczne, oryginalne dokumenty i fotografie oraz zeznania świadków to najsilniejsza odpowiedź kierowana do tych, którzy zaprzeczają Holokaustowi bądź umniejszają jego znaczeniu”.

FOTO: Auschwitz.org

Natomiast w opinii Ronalda S. Laudera, założyciela i prezesa The Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów, wystawa prezentowana na nowojorskim Manhattanie przypomina gdzie może ostatecznie doprowadzić antysemityzm. – Dokąd świat nie powinien zmierzać. Tytuł wystawy jest niezwykle odpowiedni, bo to nie było tak dawno temu. I nie tak daleko – podkreślił.