Bez wiz, ale po rejestracji

1944
EPA/KAMIL KRZACZYNSKI

 Andrzej Duda podziękował prezydentowi Donaldowi Trumpowi za zrealizowanie obietnicy mówiącej, że nasz kraj zostanie przyjęty do programu do końca jego pierwszej kadencji. Podziękował także Georgette Mosbacher za zaangażowanie w tę sprawę i poważne jej potraktowanie.

“Dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali” – powiedział prezydent. Podziękował również liniom lotniczym LOT za to, że spopularyzowały akcję występowania przez Polaków o wizy tak, aby odsetek odmów spadł poniżej 3 procent.
Georgette Mosbacher pogratulowała Polakom tego, że będę mogli latać do USA bez wiz. “Gratuluję Polakom – 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych” – dodała.

Ambasador USA powiedziała, że od 11 listopada po rejestracji na stronie internetowej i opłacie w wysokości 14 dolarów, w ciągu 24 godzin zostaniemy zarejestrowani i nie będziemy potrzebować wizy. Dodała, że na stronie ambasady USA są dostępne informacje o ruchu bezwizowym.
Prawo do bezwizowego wjazdu do Stanów Zjednoczonych mają mieszkańcy 38 krajów, w tym 23 państw Unii Europejskiej. Ich obywatele mogą podróżować do USA w celach biznesowych lub turystycznych na czas do 90 dni. Polska dołączy do programu, gdyż spełniła najważniejszy temu warunek, czyli odsetek odmów wizowych spadł poniżej ustalonej w amerykańskich przepisach granicy 3 procent.

Od 11 listopada do wjazdu na teren USA potrzebny będzie paszport z chipami do odczytu komputerowego oraz rejestracja w amerykańskim systemie ESTA. Nie znikną natomiast wizy specjalne, na przykład dla studentów i dziennikarzy oraz na każdy pobyt dłuższy niż 3 miesiące.
“Włączenie Polski do programu zniesienia wiz jest świadectwem szczególnych relacji między naszymi dwoma krajami oraz stałej przyjaźni i ścisłej współpracy w zakresie naszych wspólnych priorytetów w dziedzinie bezpieczeństwa” – oświadczył Kevin K. McAleenan. “Liczymy na dalszą współpracę z polskim rządem” – dodał pełniący obowiązki sekretarza stanu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

1 KOMENTARZ

  1. Ambasador USA powiedziała, że od 11 listopada po rejestracji na stronie internetowej i opłacie w wysokości 14 dolarów, w ciągu 24 godzin zostaniemy zarejestrowani i nie będziemy potrzebować wizy.Ghế tiệc cướiDodała, że na stronie ambasady USA są dostępne informacje o ruchu bezwizowym.

Comments are closed.