Bez zielonych kart i wiz pracowniczych

2841
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Donald Trump może już w najbliższych dniach wydać rozporządzenie wstrzymujące wydawanie zielonych kart i wiz pracowniczych. Odmowy mają dotyczyć też osób, które przez lata dostawały wizy, by wykonywać w USA różne wyspecjalizowane zadania. Do takich informacji dotarli dziennikarze “New York Times’a”.

Donald Trump poinformował w poniedziałek, że wprowadzi tymczasowy zakaz emigracji do USA. Powodem jest pandemia koronawirusa oraz chęć ochrony miejsc pracy. „W świetle ataku niewidzialnego wroga i dla ochrony miejsc pracy naszych wspaniałych obywateli podpiszę dekret o czasowym zawieszeniu imigracji do Stanów Zjednoczonych” – napisał prezydent na Twitterze. Oświadczenie to spotkało się z ostrą krytyką polityków Partii Demokratycznej. Zarzucają Donaldowi Trumpowi chęć odwrócenia uwagi od – ich zdaniem – rażących błędów popełnionych w związku z pandemią nowego wirusa. Chodzi między innymi o rzekomo zbyt późną reakcję na zagrożenie.

Tylko w ub. tygodniu – do 19 kwietnia – ponad 5,2 mln Amerykanów złożyło podanie o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie, od dnia ogłoszenia przez Donalda Trumpa stanu wyjątkowego, czyli od 13 marca – 22 mln mieszkańców USA zarejestrowało się w bazie osób bezrobotnych. Liczba będzie wyższa, bo stanowe urzędy są tak przeciążone, że wielu Amerykanów wciąż czeka na możliwość zarejestrowania się. Każda osoba bezrobotna będzie dostawać, co tydzień dodatkowy czek w wysokości 600 dol. Taka federalna pomoc będzie obowiązywać do końca lipca.

Najwięcej podań o zasiłki jest między innymi w Nowym Jorku. Stan został uznany za epicentrum nowego wirusa. Obecny wskaźnik bezrobocia, to poziom nienotowany od czasów Wielkiego Kryzysu, kiedy bezrobocie sięgnęło, według dostępnych danych – 1/3 siły roboczej. Zwolnienia notowane są w każdym sektorze gospodarki, a większość firm, które wciąż są otwarte, zgłasza znaczny spadek dochodów. Przykładem może być rynek nieruchomości – w sektorze tym odnotowano największy spadek od prawie 40 lat.

To właśnie lawinowo rosnąca liczba bezrobotnych miała skłonić prezydenta do podjęcia decyzji o wprowadzeniu tymczasowego zakazu emigracji do USA. „W świetle ataku niewidzialnego wroga, a także potrzeby ochrony miejsc pracy naszych WSPANIAŁYCH obywateli amerykańskich, podpiszę zarządzenie wykonawcze, aby tymczasowo zawiesić imigrację do Stanów Zjednoczonych” – napisał na Twitterze Donald Trump. Decyzję krytykują politycy Partii Demokratycznej. – Gdy nasz kraj walczy z pandemią, a poszczególni pracownicy narażają swoje życie, prezydent atakuje imigrantów i obwinia innych za swoje niepowodzenia” – napisała na Twitterze była kandydatka do nominacji prezydenckiej z ramienia demokratów, Amy Klobuchar.