Biały Dom odmawia współpracy w sprawie impeachmentu

207
EPA-EFE/Chris Kleponis / POOL

Konstytucyjny spór w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom odmówił współpracy z Izbą Reprezentantów w sprawie procedury impeachmentu. Urząd prezydenta USA poinformował, że uważa działania kontrolowanej przez demokratów niższej izby parlamentu za nielegalne.

W liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi prawnik Białego Domu Pat Cipollone określił procedurę impeachmentu mianem partyjnej i nielegalnej. Cipollone poinformował, że pracownicy Białego Domu otrzymali od prezydenta Trumpa zakaz współpracy z komisjami parlamentarnymi zajmującymi się impeachmentem. Nie mogą oni zeznawać ani przekazywać tym komisjom jakichkolwiek dokumentów. 

Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham zarzuciła opozycji, że w nielegalny sposób próbuje podważyć wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku. Procedurę impeachmentu wszczęła Izba Reprezentantów po tym jak anonimowy pracownik CIA złożył zawiadomienie o wykorzystaniu stanowiska przez prezydenta USA do wywarcia presji na władze Ukrainy by wszczęły śledztwo w sprawie jego rywala politycznego Joe Bidena. Prezydent Trump stanowczo odrzuca zarzuty. Demokraci ostrzegli Biały Dom, że domowa współpracy w ramach śledztwa sama w sobie może być podstawą zastosowania impeachmentu.

Impeachment jest odpowiednikiem postawienia formalnych zarzutów w postępowaniu sądowym. Izba Reprezentantów pełni tu rolę prokuratury a Senat rolę sądu. Nawet jeśli dojdzie do impeachmentu to prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta Trumpa ze stanowiska są minimalne ponieważ w Senacie większość mają republikanie.