Biden: Jeśli Republikanie wygrają wybory kobiety przekraczające granice stanów w celu aborcji mogą być aresztowane

57
epa10046751 US President Joe Biden speaks during a virtual meeting with Governors to discuss efforts to protect access to reproductive health care, in the Eisenhower Executive Office Building on the White House complex in Washington, DC, USA, 01 July 2022. Biden held a virtual meeting with nine Democratic Governors to discuss states' strategies to protect women's abortion rights in the wake of the US Supreme Court's ruling on Dobbs v Jackson Women's Health Organization. The decision overturned the 1973 case of Roe v Wade which had guaranteed federal abortion rights for nearly fifty years. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek, że Republikanie będą dążyć do ogólnokrajowego zakazu aborcji jeśli wygrają listopadowe wybory do Kongresu. Jak dodał, zabraniające lub ograniczające prawo do aborcji stany będą mogły próbować aresztować kobiety chcące przerwać ciążę w stanie, w którym to jest dozwolone.

“Nie sądzę aby ludzie wierzyli, że tak się stanie. Ale tak się stanie” – ocenił Biden.

Obecnie wyjazdy poza granice stanu w celu aborcji nie są nielegalne.

Po ucheleniu przez Sąd Najwyższy USA dopuszczającego aborcję orzeczenia Roe przeciwko Wade z roku 1973, regulowanie prawa do przerywania ciążyleży w gestii władz stanowych. Niektóre już zaostrzyły, lub niemal wyeliminowały, prawo do aborcji. Inne zapowiadają, że zrobią to wkrótce.

Amerykański przywódca ostrzegał przed wprowadzeniem ogólnokrajowego zakazu aborcji i aresztowaniami kobiet w trakcie wirtualnego spotkania z demokratycznymi gubernatorami z dziewięciu stanów.

Uczestniczyli w nim m.in. Kathy Hochul z Nowego Jorku i JB Pritzker z Illinois, którzy zezwalają na przerywanie ciąży i zapowiadają ułatwienie tych zabiegów kobietom z innych stanów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/