Biden podpisał ustawę mającą ograniczyć dostęp do broni niebezpiecznym ludziom

56
epa10033401 US President Joe Biden delivers remarks and signs into law S. 2938, the Bipartisan Safer Communities Act, in the Roosevelt Room at the White House in Washington, DC, USA, 25 June 2022. EPA/Yuri Gripas / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o broni palnej. Nowy akt prawny ma m.in. ograniczyć dostęp do broni niebezpiecznym ludziom i zwiększyć fundusze na system ochrony zdrowia psychicznego.

“Chociaż ustawa nie przynosi wszystkiego, czego bym chciał, zawiera postanowienia, do których od dawna wzywałem, a które będą ratować życie. (…) Wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jest to ważny dzień” – pokreślił Biden.

Ustawa znalazła w piątek poparcie u większości członków Izby Reprezentantów, a w czwartek Senatu. Przerwała trwający niemal od trzech dekad impas w Kongresie USA w sprawie zwalczania przemocy z użyciem broni palnej.

Dokument ma na celu ograniczenie dostępu do broni osobom w wieku 18-21 lat z przeszłością kryminalną. Ustawa ma utrudnić też nabycie broni sprawcom przemocy domowej i stanowiącym zagrożenie dla społeczności. Inicjuje programy bezpieczeństwa w szkołach i ochrony zdrowia psychicznego młodzieży.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/