Bilans wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Zofiówka wzrósł do czterech osób

42
Jastrzêbie-Zdrój, 24.04.2022. Flagi opuszczone do po³owy masztu przed kopalni¹ wêgla kamiennego Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w Jastrzêbiu-Zdroju, 24 bm. W sobotê 23 bm. dosz³o do wstrz¹su w kopalni Zofiówka, uwiêzionych pod ziemi¹ by³o 10 pracowników. W nocy z 23 na 24 bm. ratownicy przetransportowali pierwszego z czterech górników odnalezionych po wstrz¹sie z kopalni Zofiówka, lekarz stwierdzi³ jego zgon. (sko) PAP/Zbigniew Meissner

Lekarz stwierdził zgon dwóch kolejnych górników odnalezionych w chodniku D4a; oznacza to, że bilans sobotniego wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Zofiówka wzrósł do czterech osób – poinformowała w niedzielę Jastrzębska Spółka Węglowa.

Spółka zapewniła, że ratownicy w dalszym ciągu poszukują sześciu górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie. “Warunki w zagrożonym rejonie są trudne. Wysokie stężenia metanu, wysoka temperatura skutecznie spowalniają akcję ratowniczą” – poinformowano.

JSW dodała, że ratownicy w aparatach tlenowych pracują nad odtworzeniem odrębnej wentylacji, dzięki której atmosfera w wyrobisku pozwoli na intensywniejsze poszukiwania górników. “Do czoła przodka pozostało ratownikom ok. 200 metrów” – przekazano.

W sobotę ok. godz. 3.40 w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu.(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ par/