„Boże Ciało” polskim kandydatem do Oskara

267

„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film nieanglojęzyczny. Decyzja 7-osobowej Komisji Oscarowej zapadła jednogłośnie.

Przewodnicząca Komisji Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”, podkreśliła, że „Boże Ciało” to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka. Jest to również nowe spojrzenie na wiarę w Boga. „Wydał nam się ten film dojrzałym, mądrym filmem młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może objawiać się w nieoczywisty sposób. Dodatkowo reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces tego właśnie filmu – zaznaczyła przewodnicząca.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski powiedział, że obraz Jana Komasy opowiada o wierze i poszukiwaniu dobra. Na uwagę zasługuje reżyseria i gra aktorska. „Jan Komasa jest młodym reżyserem w realiach polskich i to jest głos młodego pokolenia, które pojawia się w polskiej kinematografii” – dodał Radosław Śmigulski.

Członek Komisji Oscarowej, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek uważa, że sukces „Bożego Ciała” na festiwalach w Wenecji i Toronto pokazuje, że film trafia do ludzi i wywołuje pełne pasji reakcje. „Tak właśnie reaguje Amerykańska Akademia – głównie sercem, a w drugiej kolejności głową” – dodaje Jan A.P. Kaczmarek. „Filmy formalne, eksperymentalne z reguły nie robią wrażenia. Natomiast filmy, które dotykają ważnych treści, relacji międzyludzkich, czy tematów, które elektryzują dzisiaj świat – one wygrywają” – mówił Jan A.P. Kaczmarek.

Film Jana Komasy na ekrany kin wejdzie 11. października.92. gala rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku.