Budżet podpisany

207
EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Prezydent Donald Trump podpisał budżet obronny Stanów Zjednoczonych na 2020 rok. Dokument przewiduje wzrost wydatków wojskowych USA, wsparcie militarne dla Ukrainy oraz sankcje na Nord Stream 2. Ustawa utrudni ukończenie gazociągu budowanego wspólnie przez Niemcy i Rosję. 

Donald Trump podpisał budżet podczas ceremonii w bazie sił powietrznych Andrews pod Waszyngtonem. Podpisana przez niego ustawa przewiduje wydatki wojskowe na poziomie 738 miliardów dolarów. „To rekord w historii naszego kraju, nigdy nie wydaliśmy większych środków na obronność” – mówił amerykański prezydent. 

W budżecie obronnym zwiększono wydatki na Europejską Inicjatywę Odstraszania Rosji o ponad 730 milionów dolarów. 300 milionów dolarów ma zostać przeznaczone na bezpieczeństwo Ukrainy. Sankcje na Nord Stream 2 wymierzone są w firmy, które kładą gazociąg na dnie Bałtyku. Przewidują zamrożenie ich środków finansowych i restrykcje wizowe wobec ich przedstawicieli. Departament Stanu ma 60 dni na ogłoszenie listy firm, w które uderzą sankcje. Amerykanie zapowiadają jednak, że zrobią to znacznie szybciej. 

Jeszcze przed złożeniem podpisu pod ustawą przez prezydenta USA główny wykonawca gazociągu, szwajcarska firma AllSeas ogłosiła, że wstrzymuje prace przy wartym 11 miliardów dolarów projekcie Nord Stream 2.