Burza śnieżna nad metropolią

0
EPA

O godz. 6 rano zaczyna w Nowym Jorku obowiązywać stan wyjątkowy. Powodem – burza śnieżna, która ma przetoczyć się nad metropolią w poniedziałek i wtorek. Najintensywniejsze opady prognozowane są dzisiaj po godz. 12. Burmistrz Bill de Blasio zaapelował do mieszkańców metropolii o pozostanie w domach.

W mieście Nowy Jork dzisiaj i jutro ma spaść do 24 cali śniegu. Prognozowany jest też silny wiatr. Stan wyjątkowy obowiązuje też w New Jersey, gdzie ma spaść ponad 20 cali śniegu. Trudne warunki pogodowe także w Pensylwanii i kilku innych stanach. Meteorolodzy ostrzegają, że będzie to najsilniejsze od 10 lat uderzenie zimy. Burmistrz Bill de Blasio wezwał mieszkańców Nowego Jorku do pozostania w domu. Zamknięto szkoły, nieczynne są banki, a w większości nowojorskich klinik i przychodni wstrzymano szczepienia przeciwko koronawirusowi. W schroniskach dla bezdomnych brakuje miejsc. Policja i służby porządkowe mają zawozić ich na stacje metra aby w ten sposób przetrwali burzę śnieżną. W stanach Nowy Jork i New Jersey ogłoszono w niedzielę wieczorem stan wyjątkowy i uruchomiono Centra Operacji Kryzysowych. Spodziewane są przerwy w dostawach prądu. Jak przewidują meteorolodzy uderzenie śnieżycy dotknie ponad 100 milionów mieszkańców wschodniego wybrzeża.

Long Island Railroad w poniedziałek będzie kursować według weekendowego rozkładu. MetroNorth także w ograniczonym zakresie i zakończy kursowanie wcześniej. Na terminalu autobusowym Port Authority na Manhattanie, który określa się jako „najbardziej ruchliwy terminal autobusowy na świecie”, wszystkie autobusy przyjeżdżające i wyjeżdżające zostaną zawieszone w poniedziałek. Nie będą też kursowały pociągi NJ Transit.  

Na lotnisku JFK 75 procent poniedziałkowych lotów zostało odwołanych. „Podróżni proszeni są o bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi w celu potwierdzenia statusu lotu”, napisano w niedzielę na Twitterze. „Ponadto prosimy TYLKO osoby z potwierdzonymi lotami jutro na JFK”. Według Departamentu Lotnictwa Chicago na lotnisku La Guardia około 81 procent poniedziałkowych lotów zostało odwołanych, a co najmniej 128 lotów zostało odwołanych na międzynarodowym lotnisku Chicago O’Hare w niedzielę. W Nowym Jorku przygotowano ponad 2 tys. pługów i ponad 700 solarek oraz piaskarek.

W New Jersey stan wyjątkowy obowiązuje od niedzieli, od godz 7 wiecz. Gubernator Philip Murphy poinformował, że większość połączeń autobusowych i kolejowych zostaje tymczasowo zawieszonych. Ostrzegł też, że możliwe są przerwy w dostawie prądu. Prognozowana siła wiatru to ok 40-50 mil na godzinę.