Bye, Bye Unio

121
EPA-EFE/ROBERT PERRY

Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 roku, będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku, muszą wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wrześniu, że „wolałby raczej umrzeć w rowie” niż pozwolić Zjednoczonemu Królestwu na opuszczenie Unii Europejskiej później niż 31 października. Terminu nie dotrzymał. „Rozwód” nastąpił trzy miesiące później. Konsekwencje poznamy dopiero za jakiś czas, bo do końca roku, a więc przez najbliższe jedenaście miesięcy, obowiązuje okres przejściowy i wciąż pozostają w mocy unijne regulacje.

Pytań jest mnóstwo. Na przykład na jakich zasadach będzie można przekraczać granice, handlować, no i co zamierza Szkocja. Przeciwnicy Brexitu przypominają, że większość, która zdecydowała o opuszczeniu Unii nie miała pojęcia lub bardzo niewielkie, jakie konsekwencje niesie za sobą ta decyzją. Wkrótce, wszyscy się przekonamy.  O rozstaniu Wielkiej Brytanii z z Unią, w najbliższym papierowym wydaniu „Nowego Dziennika”.