Były minister środowiska nie żyje

249
EPA-EFE/RONALD WITTEK

„Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Minister środowiska zmarł niespodziewanie dziś przed południem. Miał 75 lat. Przyczyna śmierci polityka PiS to najprawdopodobniej zatorowość płucna – przekazał Polsat News. 

Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Z wykształcenia był leśnikiem, ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie później przez wiele lat wykładał. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Dorobił się tytułu profesorskiego.

Szyszko w latach 80 i 90. był radnym w Starej Miłosnej, późniejszą karierę polityczną związał z prawicą. Trzykrotnie pełnił funkcję ministra środowiska: w latach 1997-99 w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005-07 w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, a także w latach 2015-18 w rządzie Beaty Szydło i częściowo Mateusza Morawieckiego.