Chór Canzona z Murowanej Gośliny występuje dziś w Nowym Jorku i Linden

395

Fenomenalny, słynny i nagradzany chór dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny gości w rejonie Nowego Jorku. 3 maja będzie można go posłuchać na Greenpoincie oraz w Linden.

W piątek, 3 maja chór Canzona gościć będzie w klubie Amber na Greenpoincie. W występie, który rozpocznie się o 10 rano zespół będzie prezentował   kompozycje Stanisława Moniuszki z okazji „Roku Moniuszkowskiego”, kompozycje patriotyczne i ludowe, a również muzykę sakralną. Po Mszy o 7 wieczorem chór wystąpi w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ. To jeden z najbardziej cenionych chórów w Polsce i Europie.

Chór Dziewczęcy „Canzona” powstał w październiku 1981 roku. Obecnie w zespole śpiewa ok. 40 dziewcząt w wieku od siedmiu do siedemnastu lat. Twórcą i wieloletnim dyrygentem chóru była Elżbieta Wtorkowska. Przez ponad trzydzieści lat swojej działalności chór koncertował w kraju i poza jego granicami: w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Holandii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Rosji, Czechach, na Litwie, Węgrzech, Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii. Kilkukrotnie miał okazję śpiewać dla naszego Ojca Świętgeo, Jana Pawła II.

Na wielu konkursach i festiwalach chóralnych „Canzona” zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Poza intensywną działalnością artystyczną zespół organizował również występy gościnne dla chórów i orkiestr z Polski, Niemiec, Szwecji, Francji, Holandii, Rosji, USA i Chin. Od 2008 roku współpracuje przy corocznych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

W 2005 roku w Tampere (Finlandia)chór zdobył Brązowy Medal Międzynarodowego Konkursu Chóralnego. W 2008 r. chór zdobył Srebrny Medal na 36 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ołomuńcu (Czechy). W styczniu 2014 roku odbył  zagraniczne tourneè koncertowe, wystąpił przed publicznością w Anglii, Holandii i Niemczech. W czerwcu 2014 roku zdobył III miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Chóralnym “O wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie.

W styczniu 2015 zespół odbył tournèe koncertowe po Normandii we Francji oraz zdobył Srebrny Dyplom w X Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Chernomorski Zvutsi” w Balchik (Bułgaria) zdobył Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór bułgarski przez chór zagraniczny, a na  I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Muzyki Adwentowej i Świątecznej Mundus Cantat w Sopocie – Brązowy Dyplom w kat. chóry dziecięce. W 2016 roku chór wystąpił w North Wales Choral Festival w Llandudno (Walia) zdobywając IV miejsce, a w 2017 roku wziął udział w I Międzynarodowym Festiwalu Chórów Szkolnych w Yvetot we Francji. W 2018 zespół zdobył Srebrny Dyplom podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Coros de Verão w Lizbonie w Portugalii.

W repertuarze „Canzony” znajduje się różnorodna literatura muzyczna dostępna dla tego rodzaju zespołu. Chór sięga do muzyki sakralnej, tradycji pieśni romantycznych, współczesnych, opracowań folkloru, wykonuje także muzykę dawną, rozrywkową oraz formy wokalno – instrumentalne. Dyrygentem chóru jest absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Podyplomowych  Studiow Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dr Adrianna Wtorkowska – Kubińska. Akompaniatorem jest Weronika Jarzyńska.