Co najmniej 10 osób zginęło, 20 zostało rannych w wybuchu w meczecie w Kabulu

45

Co najmniej 10 osób zginęło, a 20 zostało rannych w silnej eksplozji, która wstrząsnęła w piątek jednym z sunnickich meczetów we wschodniej części Kabulu, stolicy Afganistanu – przekazała agencja AP, powołująca się na afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

W meczecie trwała piątkowa modlitwa, byłem w środku, w pewnym momencie przez budynek przeszła potężna eksplozja, która poparzyła mi stopy i ręce – powiedział agencji Reutera jeden z obecnych na miejscu mężczyzn.

Inny świadek eksplozji przekazał Reutersowi, że wybuch był tak głośny, że prawdopodobnie uszkodził mu bębenki. Dodał, że widział wielu rannych odwożonych karetkami. Pielęgniarka z pobliskiego szpitala powiedziała, że przyjęto kilku rannych w krytycznym stanie.

To kolejny atak na obiekty religijne w Afganistanie w ostatnim czasie, gdy kończy się święty dla muzułmanów miesiąc Ramadan – przypomina Reuters. Dodaje, że chociaż większości zamachów była wymierzona w obiekty używane przez szyitów (do niektórych z nich przyznała się terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie), celem ataków były również sunnickie meczety.

Działające w Afganistanie Państwo Islamskie – Prowincji Chorasan (IS-Ch) nasiliło swoje ataki po przejęciu w połowie sierpnia 2021 władzy nad krajem przez Taliban. IS-Ch jest obecnie największym wrogiem talibów – zaznacza AP.

Co najmniej 10 osób zginęło, a 40 zostało rannych w zamachu bombowym na szyicki meczet w mieście Mazar-i-Szarif na północy kraju w zeszły czwartek, 21 kwietnia.

W piątek 22 kwietnia co najmniej 33 osoby zginęły w eksplozji w mieście Emam Saheb w położonej na północy Afganistanu prowincji Kunduz. Celem zamachu był meczet i przylegająca do niego szkoła religijna.(PAP)

adj/ mal/

arch.