Cuomo: Kwarantanna to wypowiedzenie wojny stanom

1600
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Gubernator Andrew Cuomo porównał sugestię prezydenta, że rozważa kwarantannę w regionie Nowego Jorku, do „wypowiedzenia wojny stanom”. W wywiadzie dla CNN, gubernator nie krył zdenerwowania w związku z niejasną sugestią Donalda Trumpa, że rozważa zamknięcie Nowego Jorku, New Jersey i części Connecticut, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W sobotę wieczorem, prezydent USA powiedział, że wycofuje się z planów wprowadzenia kwarantanny. Polecił jednak wydać bardzo stanowcze ostrzeżenie dla mieszkańców. Coraz więcej amerykańskich stanów wydaje osobom, które wyjechały z Nowego Jorku nakazy poddania się dwutygodniowej kwarantannie. Liczba ofiar śmiertelnych w całym stanie osiągnęła 728, a łączna liczba przypadków wynosi ponad 52 000. Obecnie ponad 7300 osób jest hospitalizowanych.

Szpital tymczasowy w Jacob Javits Convention Center na Manhattanie
EPA-EFE/Peter Foley

Zatwierdzono cztery nowe placówki medyczne – na Bronxie, Brooklynie, Queensie oraz na Staten Island – gdzie będzie kolejnych 4000 łóżek szpitalnych. Niektóre szpitale miejskie wkrótce będą dedykowane wyłącznie do leczenia pacjentów z koronawirusem. Prawybory w Nowym Jorku zostały przełożone na 23 czerwca, wydłużony został także termin składania rozliczeń podatkowych do 15 lipca. Do Nowego Jorku płynie statek marynarki wojennej z personelem medycznym i tysiącem łóżek. Na miejscu ma być w poniedziałek.

Podczas konferencji prasowej gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo przyznał: Jesteśmy spóźnieni w walce z koronawirusem od pierwszego dnia. Patrzymy co zrobi wirus i wtedy odpowiadamy. Nie wygrywa się będąc w defensywie. Musimy przewidywać co się wydarzy i przygotować się na tę rzeczywistość już teraz”. Andrew Cuomo przygotowuje miasto na szczyt epidemii za 2-3 tygodnie. W całym stanie potrzebnych może być wówczas 140 tysięcy łóżek szpitalnych i 30 tysięcy respiratorów. 
Liczba przypadków zakażenia rośnie też w New Jersey. Gubernator Murphy zgłosił w sobotę 2 289 nowych przypadków koronawirusa, co zwiększyło całkowitą liczbę w New Jersey do 11 124. Liczba ofiar – 140.