D.Trump: nie USA a Europa powinna bardziej pomagać Ukrainie

239
EPA-EFE/Chris Kleponis / POOL

Donald Trump powiedział, że nie podoba mu się że Stany Zjednoczone biorą na siebie główny ciężar pomocy finansowej dla Ukrainy. Według amerykańskiego prezydenta, który wziął udział w konferencji prasowej w Białym Domu, wsparcie Ukrainy potrzebne jest przede wszystkim Europie.

„Dlaczego jako jedyni przekazujemy znaczące środki dla Ukrainy” – mówił amerykański prezydent zapytany czemu kilka tygodni temu wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa. Zapewnił, że nie uzależniał odblokowania tej pomocy od wszczęcia śledztwa wobec Joe Bidena i jego syna Huntera. „Od początku nie podobało mi się, że dajemy pieniądze Ukrainie” – tłumaczył. Donald Trump powiedział też, że Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata. „Nie podoba mi się, że nasz kraj zachowywał się jak frajer. Tak było przez lata. Nie jesteśmy już frajerami” – tłumaczył.

Według amerykańskiego prezydenta Ukraina jest bardziej potrzebna Europie niż Stanom Zjednoczonym. „Oni potrzebują ściany pomiędzy Europą a Rosją. Ukraina jest jak mur – wielki, szeroki piękny mur” – podkreślał. Donald Trump tłumaczył, że zgodził się ostatecznie odblokować fundusze na pomoc wojskową dla Ukrainy ponieważ prosił o to ceniony przez niego republikański senator Rob Portman.