D.Trump poinformował o zmniejszeniu liczby żołnierzy w Niemczech

97
EPA-EFE/Doug Mills / POOL

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że USA zmniejszą liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o połowę – do 25 tysięcy żołnierzy. Amerykański prezydent powiedział, że obecnie w Niemczech są 52 tysiące wojskowych z USA.

Według Pentagonu na stałe w Niemczech przebywa od 34 do 35 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Jednak rotacja oddziałów sprawia, że liczba żołnierzy tymczasowo może przekroczyć 50 tysięcy. Utrzymanie żołnierzy, jak mówił Donald Trump, „to ogromny koszt dla Stanów Zjednoczonych”. Amerykański prezydent tłumaczył, że jego decyzja jest reakcją na niewystarczający wkład Niemiec na rzecz NATO. „Niemcy zalegają od lat i są winni NATO miliardy dolarów i muszą je zapłacić. Więc my chronimy Niemcy, a oni zalegają. To nie ma sensu” – mówił prezydent. W przeszłości Donald Trump wielokrotnie zarzucał europejskim członkom NATO, że wykorzystują Stany Zjednoczone poprzez niewywiązywanie się ze zobowiązania wydawania co najmniej 2 procent PKB na obronę.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zarzucił też Niemcom, że „bardzo źle” traktują USA w handlu międzynarodowym. „Negocjujemy z nimi teraz w tej sprawie, ale obecnie nie jestem zadowolony z umowy, którą chcą zawrzeć. Kosztowali Stany Zjednoczone setki miliardów dolarów na przestrzeni lat w kwestii handlu, a więc ucierpieliśmy zarówno w handlu, jak i w kwestii NATO” – mówił Donald Trump. Zauważał też, że Niemcy zyskują na obecności amerykańskich oddziałów także gospodarczo. „To dobrze opłacani żołnierze. Żyją w Niemczech, wydają w Niemczech ogromne kwoty. Tereny blisko baz bardzo dobrze prosperują” – mówił prezydent USA.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki wyrażał nadzieję, że część amerykańskich żołnierzy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, trafi do Polski. „Będzie to wzmocnienie wschodniej flanki NATO” – mówił 6 czerwca w RMF FM. „Rozmowy trwają, takie rozmowy odbywają się w ciszy. W stosownym czasie przekażemy te informacje, ale będzie to wzmocnienie dla całego NATO” – dodał szef rządu. O tym, że część amerykańskich żołnierzy wycofanych z Niemiec może trafić do naszego kraju informowała na początku czerwca agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródło w amerykańskiej administracji.