D.Trump: Tego dnia przeżyliśmy szok, horror, smutek i odczuwaliśmy wściekłość

189
EPA-EFE/KEVIN DIETSCH / POOL

Prezydent Donald Trump oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września. Podczas ceremonii w Pentagonie amerykański prezydent zadeklarował, że Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną o swoich bohaterach. Donald Trump uczcił też pamięć żołnierzy, którzy zginęli w wojnie z terroryzmem. 

Donald Trump złożył wieniec przy pomniku ofiar ataku na Pentagon, gdzie 11 września 2001 roku zginęły 184 osoby. „Tego dnia przeżyliśmy szok, horror, smutek i odczuwaliśmy uzasadnioną wściekłość” – mówił amerykański prezydent. Zwracając się do rodzin ofiar zamachów Donald Trump obiecał pamięć o ich bliskich. „Nie jesteśmy w stanie uśmierzyć waszego bólu ani cofnąć tego ponurego dnia. Obiecujemy jednak Wam naszą niezachwianą lojalność, oddanie oraz dozgonną obietnicę, że wasi najbliżsi nigdy nie zostaną zapomniani” – podkreślił. 

Prezydent USA oddał też hołd żołnierzom poległym w wojnie z terroryzmem. „Przyrzekamy każdego dnia pamiętać o naszej historii, cenić wolność, działać na rzecz naszych społeczności, wyznawać nasze wartości a co najważniejsze – nigdy, przenigdy nie zapomnieć” – deklarował amerykański prezydent. 

Główne obchody rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września odbyły się w Nowym Jorku, gdzie jak co roku odczytano nazwiska wszystkich ofiar zamachów. Wiceprezydent Mike Pence uczestniczył w obchodach w Shanksville w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów.