Demokraci sformułowali zarzuty przeciwko Donaldowi Trumpowi

385
EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Postawienie formalnych zarzutów Donaldowi Trumpowi w sprawie Ukrainy jest coraz bliżej. Demokraci w Izbie Reprezentantów przedstawili raport, który ich zdaniem dowodzi nadużycia władzy przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Biały Dom stanowczo odrzuca zarzuty, a działania opozycji nazywa polityczną mistyfikacją. 

Podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości przedstawiono wyniki dochodzenia prowadzonego przez komisję do spraw wywiadu. Demokraci, którzy przygotowali raport, argumentowali, że wstrzymując pomoc wojskową, a jednocześnie domagając się od Ukrainy wszczęcia śledztwa przeciwko byłemu wiceprezydentowi Joe Bidenowi Donald Trump dopuścił się nadużycia władzy. „Prezydent postawił się ponad interesem kraju” – stwierdził przewodniczący komisji sprawiedliwości Jerrold Nadler.

Republikanie argumentowali, że zarzuty są bezpodstawne i że demokraci chcą usunąć prezydenta z urzędu, ponieważ nie są w stanie pokonać go w wyborach. Biały Dom ocenił, że procedura impeachmentu została użyta przez opozycję do celów politycznych i że prezydent Stanów Zjednoczonych nie zrobił niczego nagannego. Sam prezydent Trump umieścił na Twitterze serię wpisów określając procedurę impeachmentu mianem polowania na czarownice. Według nieoficjalnych informacji, demokraci chcą postawić prezydenta Trumpa w stan oskarżenia jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Proces w Senacie odbyłby się wówczas na początku przyszłego roku.